nedeľa , 26 mája 2024

Harabin nepomohol v boji proti neprávostiam, keď mohol..

Š. Harabin je veľmi špecifická justičná postava. Odkedy sa dostal do sporov s časťou jeho kolegov, neraz kritizuje svojich kolegov ako “justitútky” a “justitútov”. Vyhráva spory, ktoré sa dotýkajú porušenia práv jeho osoby, no ešte sme nepočuli o jedinom prípade, v ktorom by vyhral až na Ústavnom súde SR, na ESLP Štrasburg, alebo na Súdnom dvore EÚ spor, v ktorom by bojoval za občanov a kde by boli ochránené základné práva a spravodlivosť pre všetkých občanov. Bol aj minister spravodlivosti, aj predseda a podpredseda Najvyššieho súdu, asi aj predseda Súdnej rady. 

Hoci zo zákona aspoň teoreticky vyplýva povinnosť ministra spravodlivosti a predsedu každého súdu dohliadať na zákonnosť a etiku konania nemu podriadených sudcov a justičných orgánov, aj za jeho “vládnutia” na súdoch a v justičných orgánoch márne sa aj u neho osobne sťažovali občania na porušovanie zákona, súdnoprocesných poriadkov, Ústavy SR, paktov, dohovorov a základných práv, vždy dal poslať poškodzovaným účastníkom sporov alibistický list, že “nemá kompetencie, aby vo veci zasiahol” proti krivákom na súdoch (to isté sa dialo a deje aj za ministrov od Liščáka, Čarnogurského, Lipšica, Žitňanskej, Boreca, po Kolíkovú). 

Avšak nič z jeho možností zákonodarnej iniciatívy neurobil, aby novými zákonmi zvýšil disciplinárne a nápravné kompetencie ministrov spravodlivosti a predsedov súdov a disciplinárnych senátov. Ba tieto kompetencie boli bez jeho protestov novými zákonmi a poriadkami čiastočne a postupne odbúravané, až sa zo “sekcie štátnej kontroly” na MS SR postupne stala “sekcia dohľadu nad súdnictvom”, najnovšie len “sekcia dohľadu nad právnickými profesiami” a zasa bez účinných kompetencií voči neprávostiam na súdoch. 

Š. Harabin okrem jeho reklamne vývesného štítu národovca neplnil jeho sľuby bezplatnej právnej pomoci nízkopríjmovým občanom – “obetiam štátnej šikany”, ako sľuboval od združenia jeho priateľov, emeritných sudcov, v jeho strane Vlasť pred ostatnými prezidentskými voľbami. Asi by nesplnil ani jeho sľub, ak by vyhral prezidentské voľby, zriadiť pri prezidentskej kancelárii bezplatnú advokátsku kanceláriu pre nízkopríjmových občanov, pre obete “šikany od štátu”, pre zdravotne postihnutých a pre iných občanov, odkázaných na pomoc štátu.

zdroj: https://www.facebook.com/groups/2977194032501841/posts/3172593806295195/?comment_id=3172783476276228

   Send article as PDF   

Check Also

2018: Lichtner sa od úvodu nekriticky zastával Harabina a klamal

Harabin kritizuje mimovládky aj Sorosa, ale nemá problém sa s stretávať s najbližšimi bábkami Sorosa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *