štvrtok , 18 apríla 2024

Odvolaný riaditeľ NCZI – o očkovanie nie je na Slovensku záujem

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja bol odvolaný z funkcie. Suja mal včera 3. mája, mimoriadnu tlačovú konfrenciu, kde otvorene hovoril o problémoch pri očkovaní proti koronavírusu na Slovensku. Tiež kritizoval výdavky na celoplošné testovanie, ktoré Slovensko vyšlo viac ako 478 miliónov eur.

Jeho úprimnosť ho podľa všetkého stála miesto. Čo vlastne povedal?

Na včerajšom brífingu informoval, že v rezervačnom očkovacom systéme nedošlo k žiadnym chybám, ktoré boli medializované minulý týždeň. Išlo o súvislosť s termínmi na očkovanie pre najmladšie ročníky od 16 rokov. Uviedol, že systém neznevýhodnil určitú skupinu obyvateľstva podľa dátumu narodenia, ale podľa dostupnosti vakcín.

Vyjadril sa zároveň, že za väčší problém ako to, že termíny boli mladým ľuďom pridelené krátko po prihlásení do Čakárne, čo bolo po kritike I. Matoviča zrušené, považuje celkovo nízky záujem o očkovanie na Slovensku. „Pokiaľ sa nič nezmení, o tri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,“ povedal k tomu.

Miera zaočkovania na COVID-19 na Slovensku podľa realistického odhadu nedosiahne 38%, v prípade optimistického predpokladu sa vyšplhá v auguste 2021 na úroveň 48%.

„V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že naozaj každý, kto má záujem, by sa nedostal k vakcíne. Problém bude niekde inde – získať ďalšie masy, aby sa začali hromadne registrovať,“ podotkol Suja.

V súčasnosti je podľa neho v aplikácii Čakáreň registrovaných 258 000 ľudí, ktorí čakajú na prvú dávku vakcíny. Počet zaočkovaných, ktorí už dostali prvú dávku, je 1,1 milióna.

Suju podľa vlastných slov prekvapila nízka miera prihlasovania na očkovanie. „Vo štvrtok sme otvorili registráciu pre všetky vekové skupiny a zaregistrovalo sa nám len okolo 130 000 až 135 000 ľudí. Myslím si, že je to číslo, o ktorom by sa malo rozprávať, lebo taká miera registrácie je extrémne nízka,“ zdôraznil.

V prípade, ak bude dostupné očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer pre všetky vekové kategórie, môže podľa neho tento počet stúpnuť na 200 000 záujemcov. Ďalších by mohlo prilákať očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. „Aj tak si ale nemyslím, že sa dostaneme na číslo 1,8 milióna zaočkovaných,“ zakončil odvolaný riaditeľ NCZI.

zdroj: https://zemavek.sk/suju-odvolali-z-cela-nczi-iba-den-po-brifingu-na-ktorom-otvorene-hovoril-o-ockovani/

   Send article as PDF   

Check Also

Pacient krátko po očkovaní COVID pozitívny, o pár dni na pľúcnej ventilácii a v prepúšťacej správe ani zmienka o tom, že bol očkovaný

Očkovaní pacienti aktuálne končia v nemocniciach s COVIDom a súčasne inými bakteriálnymi a hubovitými infekciami, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *