Pandémia bola poslednou kvapkou, zo zdravotníctva odchádzajú stovky sestier

Ministerstvo ešte len vymýšľa plán, ako odchody ľudí zastaviť.

BRATISLAVA. Kolaps v zdravotníctve nebude vyzerať ako krach firmy alebo reštaurácie. Neuvidíte zrazu zatvorené nemocnice. Ale na chodbách, v ordináciách či na operačných sálach zrazu začne chýbať personál.

“Už teraz pre ich nedostatok zbytočne umierajú v nemocniciach pacienti,” hovorí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. A situácia sa bude zhoršovať. Rok 2021 tak nebude bezprecedentný iba pre tisíce obetí covidu-19.

Slovenskému zdravotníctvu chýbajú zdravotníci dlhodobo, ale najväčšia personálna kríza sa v skutočnosti rozbieha až teraz, po skončení pandémie.

Len za prvé štyri mesiace totiž do predčasných a riadnych dôchodkov odišlo viac zdravotných sestier než za celý rok 2018. V tomto roku sa očakáva odchod takého množstva sestier ako za celé posledné desaťročie.

“Nikto iný si nezaslúži našu všemožnú podporu viac, ako títo naši hrdinovia dnešných dní,” glorifikoval prácu zdravotníkov na vrchole druhej vlny pandémie v januári Igor Matovič (OĽaNO) ešte ako premiér. podmienkami do Česka.

V priebehu mája, keď sa situácia prudko zlepšila, počet pacientov klesol iba na niekoľko stoviek. Napriek vyjadreniam politikov však mnohí zdravotníci skutočnú podporu v predchádzajúcich kritických mesiacoch necítili.

Utvrdili sa, že už je čas odísť.

Odchádza aj mnoho personálu, ktorý odmieta experimentálne očkovnaie a je naň vyvíjaný nátlak.

   Send article as PDF   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *