štvrtok , 25 júla 2024

Obvoďáci odmietajú predpisovať lieky a ľudia končia v nemocniciach

Vďaka zavedeniu tohto aparátu do života ( vďaka ministrovi Druckerovi – SMER-SD) do dnes tisíce pacientov na Slovensku nemuseli pre každý recept chodiť osobne k lekárovi. (e-recept).

Narýchlo zbúchaná účelová novelizácia zákona zamiešala kartami ( “vďaka” exminister Krajčí a MUDr. Palúšková) a napriek e – receptom je dnes pre starších a chorých obtiažne dostať sa k svojim liekom.

Posledné služby, ktoré som strávil na Urgentoch nemocníc, priniesli množstvo pacientov, ktorí sa nedostali ku svojim liekom na tlak, srdce a odvodnenie a skončili po pár dňoch v akútne zhoršenom stave na urgente, niektorí z nich aj v nemocnici.

Prosím všetkých všeobecných lekárov, ktorí nekompromisne a striktne využívajú možnosť odmietnuť predpísať lieky ordinované špeciastami, aby sa zľutovali nad svojimi pacientami a vydavali im recepty ako doteraz.

Je isté, že ich nikto nebude za to postihovať a je isté, že ľudskosť a empatia musí ísť nad rámec suchého výkladu paragrafov, zvlášť, keď ani táto legislatívna zmena nezakazuje všeobecným lekárom pokračovať v žiadnej z doterajších právomocí z predpisovania liekov.

Zmena im len umožňuje lieky nepredpísať a odkázať pacienta na špecialistu.

Tak isto ako je to pri odberoch laboratorných vyšetrení, odosielaní ku špecialistom a ostatnej starostlivosti, z ktorej im legislatívne usmernenia a úpravy umožňujú sa vyzuť a presunúť ju ku špecialistom, ale zároveň sú oprávnení na tento typ zdravotnej starostlivosti poskytovať, čoho dôkazom sú aj stovky starostlivých, obetavých svojej práci a pacientom oddaných všeobecných lekárov.

Týmto všetkým lekárom ďakujem, aj za svojich pacientov, dožívajúcich svoju jeseň života v zabehnutých koľajách, ktorých sviečku môže sfúknuť hocijaká nedomyslená zmena systému.

Autor: MUDr. Slavomír Such, som internista a lekár urgentu, s 32 ročnou praxou

zdroj: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4952803211500901&id=100003138125061

Problémom však je, že ak obvodný lekár predpíše liek na svoj kód, tak si ho musí v lekárni pacient preplatiť. 

   Send article as PDF   

Check Also

Peter Sabaka – očami lekárov a iné

zdroj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=659389629521793&set=a.604934692923391    Send article as PDF   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *