Ako oligarchia zrušila výnimočnú Liečebňu pre postihnuté deti v Šamoríne – Čilistove, kilometer od Dunaja

V roku 2002 vtedajšia Dzurindova vláda privatizačne (FNM) predala Liečebňu v znaleckej hodnote 280 000 000 korún za smiešnych 40 000 000 korún + dlhy cca. 6 miliónov korún Omnium, s.r.o. . Ono je jasné, že hlavnú úlohu hrala výborná lokalita a voda. Neskôr vlastník Hoffmann zbúral budovy Liečebne (hoci deklaroval niečo iné) a postavil tam dostihový ovál, stajne, aquapark… v podstate nesúvisiace činnosti, ale na eurofondy (ktoré v tom čase rástli ako huby po daždi) postačujúce.
“Časť oslovených zamestnancov liečebného centra si myslí, že zaniklo preto, aby ustúpilo športovo-rekreačnému komplexu s akvaparkom a žrebčínom.

Podľa (vtedajšieho) primátora Šamorína Gabriela Bárdosa už došlo k predaju.

“Jediné liečebné centrum, ktoré sa komplexne staralo najmä o ťažko choré deti pripútané na lôžko alebo odkázané na invalidné vozíky, skončilo. Vyše 120 zamestnancov liečebne v Čilistove pri Šamoríne dostalo výpovede. Ešte dovčera (30.5.2012 – www.pravda.sk) sa starali o deti v ťažkých stavoch po vážnych úrazoch, deti s vrodenými chybami, chorobami pohybového ústrojenstva, týrané deti.”

Treba doplniť, že uvedený primátor Gyula Bárdos primátoroval v Šamoríne dosť dlho na to, aby sa tváril, že s tým nič nemá. Bol aj poslancom. Šamorín je vďaka Bugárovi politicky jednofarebný, aj dnes.

Na vedenie Šamorína v tom čase (2016) bol podané aj trestné oznámenie za tunelovanie Mesta.  http://www.necenzurovane.net/16/bugar.html

Šéfom KR PZ Bratislava v tom čase bol Faragó (na foto úplne vľavo, skončil koncom roka 2018), rodina poslanca Šamorína. Celé trestné oznámenie podľa všetkého tak aj dopadlo, pretože nikde o tom nebolo ani 1/2 slova a autor neskôr neuviedol, že sa to riešilo. Most-Híd bol 2016 vo vláde, ktorú mnoho ľudí dodnes nechápe a “obrana proti extrémizmu”, čo bola narážka na Kotlebu, sa dnes ukazuje ako totálny blud.

V hlavnom meste bude počas leta zvýšený počet hliadok štátnych i mestských policajtov , Ministerstvo vnútra SR - Polícia

Pôvodne areál Liečebne (plocha bezmála 100 hektárov)chcel kúpiť Viktor Stromček, v tom čase za existencie SDĽ asistent Petra Weissa. V tom čase asi tiež bola zabehnutá “doba kešu”, pretože ako sám povedal, nemal voľných 40 miliónov.

Stromček vykonával pre Omnium “ekonomické záležitosti.” (aká porovnávajúca náhoda s funkciou straníckeho pokladníka…)
“Stromček je blízkym človekom Ladislava Sklenára, niekdajšieho viceprezidenta FNM. Figurovali spolu vo firme ASV REAL PLUS, ktorá koordinovala pre Omnium účtovníctvo. Transakcia s kúpou liečebného domu však mala neželanú dohru. Firma Omnium nemala po odklepnutí privatizácie 40-miliónovú hotovosť. Majetok ústavu preto založila firme Merkator Jozefa Spišáka. Tej po mesiaci a doplatení 6-miliónových penále Čilistov pripadol. “
Weiss je dnes veľvyslancom v Česku a Stromček je mediálne známy hlavne v súvislosti s Jaguarom v Nitre, pričom pozoruhodne sa mnoho straníckych predstaviteľov vozí na Land Roveroch. Stromček povedal, že to nemá súvis…

Stromček z asistenta vyrástol vysoko. Rovnako Stromček povedal, že nemá nič spoločné s firmou Merkator, ktorej fakticky padol do rúk majetok Liečebne ako prepadnutá záloha v záložnom práve a šéfom objektu bol – Stromček.
Liečebňu do smútku položila Beáta Havelková, šéfka revízneho odboru VšZP v tom čase a súbežne sesternica exministra Krajčího spôsobom výpalníckym – cez vypovedanú zmluvu, avšak predtým výrazne znížili platby za výkony.

Pre porovnanie : prešovská poliklinika prevádzkovaná firmou wesper, s.r.o. exšéfky ÚDZS Pažinkovej ešte predtým ako prešla pod krídla Penty mala nadlimitné platby. Kamarát Forai sa postaral. Po predaji Pente platby klesli na štandardnú úroveň. Teda model bankrotizácie je známy.

Lekár zo Sveta zdravia spája Pentu so Smerom - SME

Bývalá Liečebňa (teda firma Merkator) síce podala žalobu, ktorú aj v roku 2012 vyhrala a VšZP (ako nás informoval Únie lekárov-špecialistov MUDr. Janco verejne) musí uhradiť celkovo bezmála 30 000 €, ale Liečebňa medzitým absurdne skrachovala.

Liečebňa, kde dali pomozgomŕtvicové stavy dokopy, imobilné ruky-nohy, nie len deti.Liečebňa, ktorú si mohol dovoliť každý, pretože mala plné preplatenia od ZP.

VšZP uložila niekoľkodesaťtisícovú pokutu, pričom si to jednostranne (bez dohody) započítala – t.j. lekárske výkony si zapísala do pokuty. Čiže Liečebňa nedostala ani cent.

Zacitujem : (ide o spôsob ako) “…cielene likvidovať slovenské zdravotníctvo a neoprávnenou revíznou činnosťou a jednostrannými likvidačnými zmluvnými podmienkami tlačiť poskytovateľov do krachu.” „Následne sa tak časti zdravotníctva alebo majetok skrachovaných zariadení dostávajú do úplne iných rúk. Ide pritom o rovnaké osoby, ktoré svojou neoprávnenou činnosťou vo VšZP prispeli k likvidácii zdravotníckych zariadení už v minulosti.”

Areál nakoniec kúpila cyperská schránka Mária Hoffmana s napojením na Antona Siekela (dnes sa areál volá xbionic a sídli tam aj Olympijské športové centrum) a Zoroslava Kollára, ktorému patrí aj SlovakiaRing.

Základné imanie narástlo behom pár rokov takmer 10-násobne na 105 000 000 €.
Majiteľom vrtu geotermálnej vody, vďaka ktorej sa deti a dospelí postavili na nohy, je spomínaný xbionic.

Pozemky v areáli a okolo majú zaujímavé osoby – okrem xbionic (vlastníkom slovenského X-bionic, a.s. je cyperská schránka) je tu aj A.P.S. Invest, kde figuruje syn Ing. Bindera – nedávno zosnulého otca Gabčíkova, prekvapujúco Mesto Šamorín, Hideghéty (SPF), cirkev a podobné pozoruhodnosti z regiónu.

Je nutné otvorene povedať, že privatizérom išlo len a jedine o polohu. Geotermálna voda sa odoberala z hĺbky 2500 metrov (t.j. 2,5 kilometra) s teplotou nad 50 st., teda voda sa používala aj na vykurovanie areálu a vody. Aktuálne je odber minimálny, pre stabilitu vrtu  je potrebné odoberať aspoň 2 litre/s.

Ešte v roku 2007 česká firma menila technológiu obehu a chladenia vody a skonštatovali, že vyhrievanie objektu je v podstate za náklady obehu teplej vody. Voda určená na liečbu sa musela chladiť.

Vrt je vzdušnou čiarou asi 2 kilometre od podzemného Vodného zdroja Šamorín, kde sa čerpe pitná voda z hĺbky okolo 80-100 metrov (pitná voda je vždy vyššie) , ktorá zásobuje aktuálne 1/2 Bratislavy a okolo ktorého prebieha alebo je pripravená mohutná výstavba v ochrannej zóne Zdroja.

https://www.peticie.com/voda_a_lieevbny_zdroj_nad_zlato

Budovy v areáli padli. Neostala ani jedna pôvodná budova a ani jeden pôvodný strom. Aký bol teoretický tav v roku 2011 o tom, čo sa má postaviť na mieste bývalej Liečebne :

https://reality.trend.sk/realitny-biznis/aquapark-istrokapitalu-nbsp-cilistove

A čo tam skutočne je :

Dnes okrem samotného X-Bionic centra je v danom objekte aj Športové olympijské centrum. Šéfom olympionikov je Anton Siekel.

https://www.olympic.sk/sportrevolution/spiker/peter-kubina

Anton Siekel, s Hoffmanom má úzku minulosť v Istro Kapitále.  V Olymp centre je Kristina Czuczová – privatizéra a bývalého šéfa Transpetrolu Czucza dcéra alebo vnučka. Transpetrol je známy tým poschodím, kde sa stretávali. Bugár síce tvrdí, že o ničom nevie, ale je verejne známe, že celý Transpetrol patril do vplyvu SMK a ex-poisťovňu Apollo vlastnili világiovci. Profil Világiho je mimoriadne zaujímavý, čo ten všetko stihol…

http://www.vilagi.eu/en/profile

https://www.aktuality.sk/tema/oligarcha-stefan-czucz/

Príbeh finančnej skupiny Istrokapitál, ktorá odštartovala svoj rast na pozostatkoch investičných fondov najmä okolo košických VSŽ a potom úspešne obchodovala s akciami. Kedysi to bola zostava presvedčených športovcov Hoffmann – Prieložný – Siekel – Remeta.
Muž so skvelou kondíciou, bývalý kanoista Mário Hoffmann.

https://spectator.sme.sk/c/20026943/istrokapital-shares-change-hands.html

Zaujal nás v Olympijskom výbore aj poradca Zuzany Čaputovej, Peter Kubina, ktorý bol s advokátom/prokurátorom Danielom Lipšicom v AK Dentons. Pozície si rozdelili dosť zaujímavo. Na Krajskom súde v Bratislave je šéfkou osobného úradu pani Martina Kubinová, Mgr. – nepodarilo sa nám zistiť, či ide o rodinu.

V Šamoríne napríklad nikdy nedošlo k tomu, aby si SMK s Most-Hídom konkurovali vo voľbách (!). Zrejme aj tak sa dá vysvetliť aktuálna Aliancia, t.j. spojenie maďarských strán do jedného subjektu.

Keď sme tu spomenuli Dzurindovu vládu, hovorí sa, že politický odstrel Kažimíra (zrejme to dostal ako úlohu Kremský, ktorý roky blogoval, ale teraz keď má priestor na realizáciu zmien, akosi na to zabúda) chcú ľudia okolo Mikloša (ktorý dnes radí Sulíkovi – v minulosti opačne, čiže ide o zohratý tandem), aby nastúpil ako guvernér.

   Send article as PDF   

Check Also

Celá vláda spolu s opozíciou schváli zákon na podporu Ukrajincov – ubytovanie, zdravotníctvo a iné výhody

A zdravotnú starostlivosť musíte poskytnúť, aj keď na to nemáte kapacitu. To sa zbláznili? Slovák …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *