Podľa skúseného lekára Bukovský zavádza o glutamíne a chlamýdiách

Pán doktor ako obvykle znovu prehliadol, že štúdia, na ktorú sa odvoláva, bola observačná a je všeobecne známe, že tento typ štúdií nie je schopný preukázať kauzálny vzťah, ale len asociáciu.

Vyššia konzumácia živočíšnych bielkovín u chudobných vrstiev obyvateľstva, ktorá sa pozorovala v tejto štúdii sa dá jednoducho vysvetliť tým, že táto skupina ľudí dávala prednosť lacným a nekvalitným živočíšnym produktom, ako sú hamburgery, rôzne salámy, a pod.

Ak si dr. Bukovský myslí, že konzumácia veganskej stravy, ktorú propaguje, zníži šírenie infekcii ako je SARS-CoV-2, alebo zlepšenie ich klinického priebehu, tak je na veľkom omyle. Mal by sa pozrieť, aký je výskyt týchto infekcii v štátoch, ktoré konzumujú takýto typ stravy, ako je napr. India a chudobné krajiny Latinskej Ameriky, v ktorých je vysoký výskyt deficitov rôznych mikronutrientov a podvýživy, ktorá má často charakter proteinovo-energetickej malnutrície.

Vo svojom videu tiež informuje o štúdii, ktorá zistila, že Chlamýdia sa nedokáže bez glutamínu množiť. Na základe toho si vymyslel teóriu, že stačí redukovať príjem potravín s vysokým obsahom glutamínu strave a chlamýdie skapú, ako sa doslovne vyjadril. Keďže podľa neho najviac gluatamínu obsahujú živočíšne bielkoviny, tak je to dôvod, aby pacienti liečení na infekciu chlamydia trachomatis, obmedzili jeho príjem.

To že vysoký obsah glutamínu obsahuje aj jeho obľúbená sója, ale aj iné rastlinné potraviny sa snažil bagatelizovať. Nenapadlo ho ani to, že obmedzenie glutamínu v strave nemôže mať veľký efekt, pretože ide o neesenciálnu aminokyselinu, ktorú si vie organizmus syntetizovať v dostatočnom množstve z iných zdrojov.

Spočiatku som myslel, že pán doktor sa pokúša vymýšľať aj nové termíny pre infekčné agens, pretože opakovane spomenul, že ide baktériu Chlamydiu trichomatis, namiesto Chlamydia trachomatis. Rozmýšľal som nad tým, ako je to možné a jediné, čo ma napadlo, že išlo zrejme o lapsus lingue spôsobený tým, že v podvedomí stále myslí na jeho bezvlasatú časť hlavy a trichológia je špeciálny vedný odbor zaoberajúci sa štúdiom vlasov a vlasovej pokožky.

zdroj: MUDr. Michal Piják, https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/posts/3273398939410273

   Send article as PDF   

Check Also

Lekár varuje pred hliníkom, je všade. Je nielen v plechovkách, ale aj v zuboch, mostíkoch, korunkách…

Je to zvláštne, ale hliník sa vyskytuje nielen v plechovkách, vakcínach, obalových materiáloch ako PET, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *