piatok , 19 apríla 2024

Pellegrini a jeho HLAS-SD podporil Matoviča a umožnil mu vykonávanie testov na COVID

Antigénové testy boli vykonávané protizákonne aj nezdravotníkmi (študentmi stredných škôl), pričom išlo o odber biologického materiálu. 

Dnes si vláda odsuhlásila zákon, aby takéto odbery mohol vykonávať hocikto pod dohľadom zdravotníka. Možno čoskoro príde doba, že aj operovať bude hocikto, pod dohľadom chirurga…navyše osoby vykonávajúce test zaviazali mlčanlivosťou. Otázne je, čo má takáto osoba tajiť? Taktiež si upravili zákon, že nejde o poskytovanie zdravotnej starostlivosti a tým pádom netreba viesť zdravotnú dokumentáciu. 

 

Znenie úpravy:

Doterajší text § 49k sa označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekmi 2 až 6, ktoré znejú:
„(2) Počas krízovej situácie môže činnosti súvisiace s vykonaním diagnostického testu umožňujúceho priamo detekovať antigény vírusového ochorenia COVID-19, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s pacientom, vykonávať pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka určeného poskytovateľom, ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu s poskytovateľom aj osoba, ktorá nie je zdravotníckym pracovníkom a ktorá v čase vykonávania týchto činností je
a) spôsobilá na právne úkony v celom rozsahu,
b) bezúhonná podľa osobitného predpisu;56) bezúhonnosť sa preukazuje čestným vyhlásením,

c) v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnom vzťahu s poskytovateľom alebo s poskytovateľom uzatvorenú zmluvu o dobrovoľníckej činnosti.56)

(3) Osoba podľa odseku 2 je povinná zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedela v súvislosti s výkonom činností podľa odseku 2.
(4) Povinnosti mlčanlivosti môže osobu podľa odseku 2 zbaviť iba osoba, ktorej sa skutočnosti týkajú, alebo orgán príslušný na vydanie povolenia, a to na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov; ak nemožno určiť orgán príslušný na vydanie povolenia, povinnosti mlčanlivosti o skutočnostiach, o ktorých sa osoba podľa odseku 2 dozvedela v súvislosti s výkonom činnosti podľa odseku 2, môže osobu podľa odseku 2 na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov zbaviť ministerstvo zdravotníctva.
(6) Povinnosti v súvislosti s vedením zdravotnej dokumentácie sa počas krízovej situácie neuplatňujú, ak ide o poskytnutie zdravotnej starostlivosti u držiteľa povolenia na prevádzkovanie mobilného odberového miesta v rozsahu odberu biologického materiálu osobe na zistenie ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a činnosti súvisiace s vykonaním diagnostického testu umožňujúceho priamo detekovať antigény vírusového ochorenia COVID-19 alebo vykonaním diagnostického testu RT-PCR.“.
Za hlasovali: SaS, SME rodina, OĽANO, Za ľudí. Pellegriniho HLAS-SD podporil zmeny a jeho poslanci hlasovali v pozmeňujúcich zákonoch za.
Kotlebovci boli proti. SMER-SD sa zdržal, alebo boli neprítomní.
Hlasovanie:
– za hlasovali poslanci z HLAS-SD: Róbert Puci, Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Ján Blcháč, Erik Tomáš, Peter Kmec, Peter Pellegrini,
   Send article as PDF   

Check Also

SMER-SD, HLAS-SD sa spojili s KDH, Progresívnym Slovenskom a podporujú prijatie digitálneho eura a totálnu kontrolu nad občanmi EÚ

Za prijatie digitálneho EURa hlasovali: poslanci SMER-SD (Daniel Karas, Igor Válek, Dušan Muňko), HLAS-SD(Zdenko Svoboda, …

2 komentáre

 1. Teply Smer sa nezaprie.
  Kalisakova? To je ta co vraj s Teplegrinim pritlacili Gaspara odist a o 2 mesiace sa zjavil ako poradca u Kalisakovej??

  Teplegrini chcel v marci plosne testovat.
  MILIARDA € isla na informatizaciu znamu ako slovensko.sk a kto s tym ma denne pracovat, trha si vlasy. Okrem Windowsu to nikde nebszi poriadne, vzdy nejaky problem. Pretoze zakladna architektura toho softwaru je postabena na Windowse, ved naco modernejsie, ked Nemci s radostou predali licenciu a Kalisrot na tom nekrestansjy zarobil cez Softprogres a Ditec.

  Kalisrot dobehol z Dubaja dozerat na pohyby.

  Za tu miliardu to nefunguje a stat si vytvara vlastnu archit pre mobilny ID, kde sa bude SNIMAT TVAR. Dakujem pekne.

 2. Musim este poznamku ku tej foto:

  Ked vidim ako bloncka vyzerala pred rokom, tak dnes je 2x taka.
  Vtedy sa na nu aj dalo pozriet, v principe to je celkom fesanda (na foto).

  Ale po roku od toho zla, ktore zakryva sa to odrazilo aj na nej samotnej, pretoze kto zlo zakryva (podporuje…), je zly.
  Trosku skoda, s poukazom na jej zaxiatky, co sa od nej ocakavalo.
  Jej FB kecy su velmi nekonkretne – neublizit a zaroven povedat, aby som bola medialne nezaprasena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *