nedeľa , 23 júna 2024

Maroš Žilinka 2

 október 2021

Vy ste nosili rúška, Maroško nie , rozhovor v ukrajinskej tlači , ešte stále je to dobrý pán prokurátor ktorému všetci len krivdia a ubližujú ?

 

Rovnaky ako Igor Matovič , pre vás opatrenia pre neho nie

 

Originálny text po preklade v ukrajinskom denníku, autentický obrázok

 

korupciu. Ani ja, ani moje oddelenie sme takúto prax nemali. Mimochodom, tiež nemôžem povedať svojim podriadeným, ako majú viesť svoje záležitosti. Je pred čím zatvárať oči? Je za tým skutočná zodpovednosť a každý si to pamätá.

–          Ak hovoríme o vašej vedeckej práci, prečo ste súhlasili s príchodom do Užhorodu a stať sa čestným doktorom na miestnej univerzite?

– Keď som pracoval ako štátny tajomník ministerstva vnútra, viedol som aj komisiu pre slovensko-ukrajinské vzťahy. Zároveň som spolupracoval s Univerzitou Komenského v Bratislave (najstaršia univerzita na Slovensku, kde študovali 4 predsedovia vlád SR a súčasný prezident), ktorá má s vašou univerzitou uzatvorenú zmluvu o spolupráci. A vtedajší rektor ma pozval, aby som sa stal čestným doktorom Zakarpatskej štátnej univerzity, tak som to bral ako poctu. Potom som pomerne často navštevoval Ukrajinu a neustále som sa snažil dostať na Užhorodskú univerzitu, aby som svoje vedomosti odovzdal vašim študentom.

Gratulujem, pán Zhilinka. V dnešnej dobe je celkom jednoduché dozvedieť sa o človeku z otvorených zdrojov. A ak je vo vyhľadávači zabitý prokurátor Marosh Zhilinka, tak vás ukrajinské masmédiá spomínajú v súvislosti s tým, že ide o prvú v histórii, vraždu slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ukázalo sa, že objednávatelia vraždy mediálneho muža plánovali zlikvidovať aj vás. Je to pravda?

– Takže je to pravda.

–          Ako si to vnímal? Bolo to prekvapenie?

– Ťažko povedať, ale žiadne prekvapenia sa určite nekonali.

–          Ako na takúto správu reagovala rodina?

– (mlčí). ako ste reagovali? A ako môžete prijať informáciu, že váš manžel alebo otec chce byť zabitý len preto, že je čestný a svedomitý človek? Pretože robím svoju prácu tak, ako by ju mal robiť každý prokurátor?

–          Kontaktovali ste štátnu bezpečnosť?

– Takže. Ale nemôžem povedať nič viac, pretože je to tajomstvo.

Tento prípad bol veľmi hlučný. Robia podľa vás muži zákona pri riešení dobrú prácu? Pretože na Ukrajine je veľa podobných prípadov, ktoré sa roky nevyšetrujú a nie je žiadny výsledok.

– Čo sa týka vraždy novinára Kuciaka, myslím si, že koncom tohto mesiaca bude vznesená obžaloba, prípad sa presunie na Špecializovaný trestný súd SR a konečne príde spravodlivosť.

Pochopil. Venujete sa ekonomickej kriminalite. Podľa čoho vyberáte prípady hodné pozornosti špeciálnych prokurátorov?

 

– Všetko, čo sa týka korupcie, škôd za viac ako 6,5 milióna eur či škôd spôsobených EÚ a oveľa viac, je v našej kompetencii.

 

– Ako riaditeľ iba koordinujete prácu alebo sa priamo podieľate na vyšetrovaní?

A oboje. Na oddelení máme 11 prokurátorov a na úrade spolu 35 prokurátorov, takže v priemere na jedného prokurátora pripadá 5-7 prípadov ročne, ktoré majú súdne rozhodnutia. Samozrejme, špeciálny prokurátor vedie viac prípadov. Na Slovensku je Úrad, Špecializované súdy a samostatný policajný orgán, ktorý sa zaoberá korupčnými prípadmi.

–          Takže sa spolu venujete vrcholnej korupcii?

– Nerozumel som, ale čo je vrcholná korupcia?

Zločiny spáchané vyššími úradníkmi, s veľkými stratami atď.

 

– Nie, riešime všetku korupciu. Do roku 2009 sme mali rovnaký systém.

 

– Na Ukrajine je taká prax, že niekedy prípad nerieši jeden prokurátor, ale aj 20-30.

 

– Ach, to by sme tiež chceli (smiech). Ale to nie je možné.

 

– Ale naša spoločnosť nevidí výsledok. To je problém.

 

– Neviem, čo ti mám povedať.

 

– Kedysi ste boli štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. Prečo sú teraz na prokuratúre?

Celý svoj vedomý život som bol prokurátorom. Už je to 26 rokov. Politickú funkciu som mal len 2 roky. A to nie je práve politická funkcia, pretože prokurátori nemôžu byť členmi strany. Bol som do nej pozvaný ako špecialista, kde som využil svoje skúsenosti a autoritu.

   Send article as PDF   

Check Also

VIDEO: Miro Heredoš – podomový predajca,

VIDEO: Miro Heredoš – podomový predajca, pomýlený v priestore aj v čase. Oznam miestneho rozhlasu: „kto ešte …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *