nedeľa , 21 júla 2024

Ukrajinu postihli povodne, príčinou je enormný výrub lesov

Ukrajinu v roku 2020 postihli najväčšie povodne od roku 1990. Za jednu z najhlavnejších príčin sa považuje enormný výrub lesov, nelegálny vývoz dreva do zahraničia – prevažne krajín EÚ (Nemecko, Rakúsko). Časť dreva ide cez Rumunsko do Švédska a končí u výrobcu nábytkov – Ikea.

Ukrajina od zvrhnutia vlády Janukoviča čelí najväčšiemu výrubu lesov. Povodne postihli 300 obcí a miest v západnej Ukrajine. Práve stromy a ich koreňový systém sú najlepši regulátor vody v pôde. Stromy spotrebou CO2 znižujú globálne otepľovanie a celkovo stromy aj rastliny znižujú teplotu pôdy a taktiež otepľovanie. Ak je pôda pokrytá stromami alebo rastlinami, teplota pôdy je takmer 2x nižšia ako v prípade holej pôdy. 

Viac ako polovica výrubu lesov je nelegálna a vykonáva sa načierno. Práve od roku 2014, kedy prebehol majdan na Ukrajine výrazne klesla hodnota Ukrajinskej meny a ľuďom rapídne poklesol plat. Priemerný mesačný plat Ukrajincov je do 100 EUR, pritom ceny sú len mierne nižšie ako napríklad u nás na Slovensku.

zdroj: https://www.bbc.com/news/world-europe-53233387

   Send article as PDF   

Check Also

VIDEO: Miro Heredoš – podomový predajca,

VIDEO: Miro Heredoš – podomový predajca, pomýlený v priestore aj v čase. Oznam miestneho rozhlasu: „kto ešte …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *