Turecko zažíva ekonomickú krízu, najväčšia inflácia za 25 rokov

V októbri 2021 inflácia v Turecku dosiahla 24 ročné maximum 85,51%. Viacerí odborníci sa vyjadrujú, že inflácia je podstatne vyššia – hovoria o nejakých 176%.

Pohľad na infláciu v Turecku:
Milióny Turkov sú na hranici prežitia. Mnohí skončili samovraždou, mnohí majú psychické problémy. Zatvárajú sa továrne, farmári ukončujú svoju činnosť. Viac ako 2/3 Turkov sa ocitla v problémoch – zadĺženie, majú problém s platbami.

Pád Tureckej meny začal už v roku 2013. V septembri 2021 ste za 1 dolár dostali 8 Tureckých lír. Aktuálne dostanete okolo 19 lír. Dopad to má hlavne na dovážaný tovar. Aj toto je príkladom toho, ako je dôležité orientovať sa na vlastnú produkciu a sebestačnosť, vrátane diverzifikácie priemyslu.

Ľudia si za tú istú vyplatu kúpia podstatne menej. Prepad pokračuje aj preto, že o Líru a o ekominiku Turecka nie je záujem. Ľudia zo strachu menia peniaze za iné meny a to ešte viac devalvuje hodnotu Líry.

Zahraniční analytici vinia za to prezidenta Turecka – Erdogana. Kritizujú jeho vieru ako príčinu za to, že požičiavať peniaze s cieľom zisku za úroky je hriechom. Útoky na Erdogana vedú k oslabovaniu jeho popularity, v najväčšich mestách už Erdogan stratil podporu. Ľudia sú nahnevaní z dôvodu ich zlej ekonomickej situácie. V roku 2023 sú voľby, ktoré ukážu ako obstojí Erdogan. Mnohí vinia za túto situáciu zahraničné záujmové skupiny, ktoré majú cieľ položiť národné ekonomiky.

zdroj:
https://www.reuters.com/markets/asia/turkeys-inflation-hits-24-year-high-855-after-rate-cuts-2022-11-03/
https://www.euronews.com/2022/11/09/everything-is-overheating-why-is-turkeys-economy-in-such-a-mess

   Send article as PDF   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *