pondelok , 11 decembra 2023

Trpel Slovák, ktorého zabili v Belgicku závažnou psychickou poruchou?

V Belgicku došlo pravdepodobne k zabitiu závažne psychicky chorého človeka, ktorý mal byť okamžite z letiska prevezený na psychiatrické oddelenie a nie do samotky… Došlo pravdepodobne nielen k závažnemu zločinu zabitia, ale aj neposkytnutia zdravotnej starostlivosti. Člen polície nie je psychiater, aby určil, či išlo o psychopata, alebo psychotika…

Média v roku 2018 popisovali chaos a abnormálne správanie Slováka Jozefa Chovanca na letisku. Ten podľa článkov sa správal neprimerane a na základe popisu v médiach je vysoko pravdepodobné, že išlo o prejavy závažnej psychickej poruchy z okruhu psychotického spektra. Ide o stav počas, ktorého pacient (z lat. patiens – trpiaci) nie je zodpovedný za svoje konanie, neuvedomuje si, čo robí.

Asi 40-ročný Slovák prekonal letiskovú bariéru a zastavila ho až posádka lietadla. Podľa informácií, ktoré priniesla televízia JOJ, Slovák na otázku posádky, s kým cestuje, odpovedal, že s Ježišom Kristom. Svedkovia tvrdia, že nemal palubný lístok. Po tom, čo muž na žiadosť personálu v lietadle odmietol vystúpiť, sa rozpútala hotová dráma, pri ktorej musela zasahovať polícia. Muži zákona napokon Slováka spacifikovali. (zdroj: https://www.cas.sk/clanok/662054/slovak-bez-letenky-sposobil-chaos-na-letisku-v-bruseli-cestujem-s-jezisom-kristom/)

Toto je úsek z cas.sk z roku 2018 naznačujúci prítomnosť psychotického ochorenia.

Pri podozrení na takéto abnormálne chovanie je nevyhnutné okamžite privolať záchrannú službu s lekárom a pacienta v doprovode polície previesť na najbližšie psychiatrické pracovisko a tam pacienta vyšetriť. Lekár – psychiater ako jediný môže rozhodnúť, či pacient trpí, alebo netrpí závažnou psychickou poruchou a či je schopný pobytu v cele, alebo v samotke, ako bol pán Chovanec. S veľkou pravdepodobnosťou išlo o psychotické ochorenie a pacient nemal byť umiestnený na samotku a mal byť hospitalizovaný na psychiatrickom oddeleni.

V roku 2020 sa dostali do médii videa, kde odhalili brutálnosť bezpečnostných zložiek. Tie nielen, že neprimerane zasiahli, nedoržali základne postupy, navyše sa posmievali s veľkou pravdepodobnosťou zo závažne psychicky chorého človeka hajlovanim a ich neprimeraný zásah a nedodržanie postupu umiestnenia do zdravotnického zariadenia spôsobilo smrť pacienta, ktorý nevedel, čo robí. Ide o závažný trestný čin zabitia a neposkytnutia adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Je zvláštne, ako všetky média hlavného prúdu o tomto mlčia a prípad bagatelizujú.

Čo sa týka psychického ochorenia, to sa mohlo prvýkrát v živote prejaiť na letisku. Pacient nemusel byť nikdy predtým liečení a nemusel mať pre okolie zjavné príznaky svedčiace pre psychickú poruchu.

odkazy: https://twunroll.com/article/1296090282304430081

MUDr. Radoslav Čičala

   Send article as PDF   

Check Also

Rotary club je tajná slobodomurárska odnož hrajúca sa na charitu

Podobne ako rôzn iné tajné organizácie aj Rotary club sa navonok prejavuje charitatívnou činnosťou. K …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *