Tak ako sa robia testy na COVID cez nos, budú aj vakcíny cez nos

Vo vývoji sú niektoré vakcíny na koronavírus, ktoré sa budú podávať cez nos – intranasálne. Výterom tyčinkou cez nos sa robia aj antigénové a PCR testy.

Dôvody vývoja vakcín sú 2 hlavné, prvým je zmiernenie príznakov v prípade ochorenia, v druhom čo najviac zastaviť šírenie vírusu. Z toho dôvodu štáty plánujú plošné celoštátne očkovania. Podávať každému občanovi vakcínu do svalu je náročne na čas a personál, preto sa do vývoja zapojili firmy vyvíjajúce intranasálne vakcíny.

Vakcíny sa prevažne podávajú do deltového svalu, pretože doterajšie výskumy hovoria, že tam je najsilnejšia imunitná odpoveď. Avšak trvá kým sa vytvorí systemová odpoveď a vírus sa rozšíri. V prípade koronavírusu a intramuskulárnej vakcíny je ten problém, že vírus v hrdle, alebo nosohltane nemusí prísť do kontaktu s protilátkami prítomnými v krvi, vytvorenými očkovaním do svalu.

Preto sa skúma vakcína, ktorá by sa podávala intranazálne, podobnou cestou akou sa robí odber z nosohltanu. Môže sa stať, že očkovaný človek, má v nosohltane koronavírus a šíri ho do okolia, priebeh ochorenia by však mal byť u očkovaných miernejši.

Vakcinácia proti COVID-19 cestou intranazálnych sprejov by podľa vedcov mala poskytovať iný druh lokálnej imunity, v bunkách, ktoré vystieľajú nosohltan. Navyše podobne ako v prípade intramuskulárnej by mala poskytovať aj systémovú imunitu.

Systemová imunita chráni pred vytvorením príznakov ochorenia, lokálna pred tým, aby sa vírus “uhniezdil” v nosohltane a šíril sa na druhých.

Výrobcovia vakcín vidia dva hlavné problémy prečo sa nepodarí úplne zastaviť šírenie COVIDu: skupina ľudí, ktorá odmietne očkovanie a ďalšia skupina ľudí, ktorá si nevytvorí odpoveď na vakcináciu – systémovú. 

zdroj: MUDr. Radoslav Čičala

   Send article as PDF   

Check Also

Aj v Rakúsku idú po Ivermektíne, colníci zhabali vyše 10 000 tabliet Ivermektínu

Drogy im nevadia. Nevadia im ani tabletky, ktoré si voľne kúpite a vyrobíte z nich …

One comment

 1. Konecne pekne vysvetlena intranazalna vakcinacia…

  Som nazoru, ze aj toto nebolo testovanie, ale aplikacia malickej vzorky vakciny.

  Mohli ste si dat urobit PCR test, ale nastavili sa tam take limity, aby clovek bol tlaceny casom (musi cakat 2 dni ak nie je vikend), zaplatil 50-70e za test atd.
  V tomto antigenovom teste ma vysledok do 1/2 hodiny. Sice je vysledok nejasny, pretoze aj aplikovane testy od SD Biosensor su uplne nahowno.

  Bohvie co stat nakupil. Skor si myslim, ze nakupoval Globsec cez Nada (byvaly zastupca sefa Globsecu) a nie Matovic.

  Na druhej strane, pochytali sa velke ryby, ktore mali pocas SMERSD roky pohodlny zivot – Zoroslav, Hrasko, Krajmer…chyba uz len Fenta. Presunut sa z kastiela do cely je asi dost na hubu.
  Toto sa musi Matovicovej vlade nechat.
  Iusticia v Ba je rovnako zhnita ako iusticia v inych okresoch a to HLAVNE v OKRESOCH S OBCHODNYMI SUDMI (Kosice I., Presov, Bystrica, Zilina, Trencin, Trnava), pretoze to su klucove sudy pre obchodnu maafiiu, aj Zoroslav a jeho banditi takto ziskavali biznis.
  Vyzera to ako biznis – urob nam testovanie a my ti dame informacie o hayzloch a mozes sa prezentovat pred obcanmi.
  KAzdopadne z medzinarodneho hladiska sme nesvojpravna krajina, a to sa uz ukazalo za Fizza, ked ho na stretnutiach v Eu nadherne ignorovali a to sa dost snazil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *