Pozitívny test na COVID-19 ešte neznamená, že človek šíri koronavírus, vysvetľuje virológ

Pozitívny vždy nemusí byť infekčný

PCR testy sú veľmi citlivé a dokážu detegovať rádovo molekuly vírusovej RNA. Samotný dôkaz prítomnosti vírusového genetického materiálu však ešte automaticky neznamená, že má pacient v sebe také množstvo infekčného vírusu, aby mohol vírus šíriť ďalej. Môže sa preto stať, že aj keď PCR test vyjde pozitívny, pacient v tom čase už nie je infekčný. Pacient je obvykle PCR pozitívny minimálne dva týždne od prvých príznakov a následne pozitivita rýchlo klesá,“ vysvetľuje známy slovenský virológ.

Malá časť nakazených bola v izolácii niekoľko mesiacov

Ako ďalej pokračuje, na základe veľkého počtu štúdií v rôznych krajinách (a potvrdzujú to aj laboratórne výsledky SAV) sa ukazuje, že zo vzoriek odobratých pacientom sa podarí izolovať infekčný vírus len počas prvých ôsmich dní od prvých príznakov ochorenia. Aj preto sa už aktuálne u nás či inde vo svete upúšťa od opakovaných testov na koronavírus po 10 dňoch karantény.

Sú však i výnimky a u niektorých pacientov pretrváva pozitívny výsledok testu aj niekoľko mesiacov. Pár desiatok takýchto prípadov sme podľa Klempu mali aj na Slovensku, čo pre týchto ľudí znamenalo dlhodobý nútený pobyt v karanténe alebo v nemocnici.

zdroj: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/pozitivny-test-na-covid-19-este-neznamena-ze-clovek-siri-koronavirus-vysvetluje-virolog/

   Send article as PDF   

Check Also

Rusko začalo produkciu vlastných mRNA zložiek, vakcín a PCR testov

Rusko nezaostáva v očkovaní za západom. Okrem svojej genetickej DNA vakcíny sa sústredí na vývoj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *