štvrtok , 18 apríla 2024

Lekár Peter Sabaka si pomýlil rúško s respirátorom a chorobu s vírusom…

DEZINFORMÁCIE O RÚŠKACH Z ÚST INFEKTOLÓGA
Michal Piják

MUDr. Sabaka vo videu tvrdí, že dnes už vieme, že nosenie rúšok je teda bezpečné a môže nás ochrániť pred infekciou COVID-19. S prvou časťou vety by sa dalo súhlasiť v prípade, že sa jedná o zdravé osoby, ale nie o osoby s pokročilými chorobami kardiorespiračného systému, resp. iným chorobami spojenými so závažnou respiračnou insuficienciou.

Väčší problém vidím v tvrdení, že rúška náš môžu ochrániť pred infekciou, čo je absolútny nezmysel. Od infektológa by som očakával, že bude vedieť takú základnú vec, že hlavným účelom nosenia rúšok je zabránenie prenosu infekcie z infikovaných osôb na neinfikované osoby a nebude šíriť dezinformácie, že rúška chránia pred infekciou. Upozorňujem na to aj z toho dôvodu, lebo tento nezmysel počúvam dennodenne v médiách a ešte som sa nepočul, že by niekto upozornil, že na ochranu pred infekciou sú okrem bežných hygienických opatrení určené respirátory.


Od infektológa vystupujúceho v médiách by som tiež očakával, že bude používať správnu lekársku terminológiu. COVID-19 nie je totiž infekcia, ale infekčná choroba spôsobená koronavírusom typu SARS-CoV-2. Preto by sa lege artis malo hovoriť o ochrane pred infekciou SARS-CoV-2 a nie pred infekciou COVID-19. Po správnosti by mal teda napísať, že nosenie rúšok nás môže chrániť pred šírením infekcie koronavírusom.

https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/infektolog-peter-sabaka-noseni-rusok-otrave-oxidom-uhlicitym-takato-je-pravda

Dodatok (23.9.20): Keď som písal tento post ešte som nevedel, že pán doktor nemá atestáciu z infektológie a na infekčnej klinike pracuje len relatívne krátku dobu.

zdroj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3251175378299296&set=a.2717583128325193

   Send article as PDF   

Check Also

MUDr. Piják: Kotlár mi pripadá ako nepríčetný

Ľutujem, ale ten Kotlár mi v tejto relácii pripadal ako nepríčetný. Ešte viac som šokovaný …

One comment

  1. rotschieldov pes

    možme tomuto chujovi len podakovat nikto iny ako takto fašisicka genocidna kurva nemože urobit taku dobru antikampan . kampan korporacii teda svetovaej fašistickej oligatchei chazarskeho kaganatu z citi of london p skončil začina faza z vydierania zastrašovania ktora prejde dolikvidacie aupalovania bosoriek a prašivy pes nema navvyber lebo ak sa to otoči vlastny susedia rodina deti ho obesia roztrhaju na franforce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *