sobota , 13 apríla 2024

Do európskeho systému sme posielali chybné dáta o vývoji pandémie. Teraz sme červená krajina

Slovensko tak vyšlo pri hodnotení epidemiologickej situácie horšie, než na tom v skutočnosti bolo.

Chybné dáta o vývoji koronavírovej nákazy na Slovensku posielali do celoeurópskeho systému, ktorým sa niektoré krajiny riadia pri nastavení obmedzení pre cestách cez hranice.

Slovensko tak vyšlo pri hodnotení epidemiologickej situácie horšie, než na tom v skutočnosti bolo. Úrad hlavného hygienika Jána Mikasa chybu priznal a ohlásil nápravu, napísal dnes Denník N.

Slovensko je Európskym centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) vedené ako takzvaná červená krajina hoci by mohlo byť na nižšej úrovni rizika podobne ako susedné Česko alebo Rakúsko.

Podľa denníka je dôvodom chybné počítanie údajov o počtoch infikovaných a podielu pozitívnych testov v európskom systéme TESSy, pričom na základe takzvaného semafora ECDC je Slovensko medzi červenými krajinami napríklad na českom zozname.

V tejto súvislosti išlo o zlyhanie ľudského faktora pri nahlasovaní dát do systému TESSy, za čo sa ospravedlňujeme. V uplynulých dňoch sme prijali všetky potrebné kroky k okamžitému riešeniu vzniknutej situácie. Do TESSy boli 31. mája odoslané už správne údaje,” uviedol úrad hlavného hygienika.

Úrad do európskeho systému zrejme nenahlásil počty vykonaných antigénnych testov, hoci v systéme boli údaje o pozitívne testovaných nielen z antigénnych, ale aj z laboratórnych testov.

Slovenskú tak podľa denníka N vyšiel vyšší podiel pozitívne testovaných, než v skutočnosti krajina zaznamenala. Epidemická situácia na Slovensku sa výraznejšie zlepšuje od druhej polovice marca.

V krajine prudko ubudlo nielen odhalených nových prípadov koronavirovej nákazy, ale znížili sa aj počty pacientov, ktorí sú hospitalizovaní v súvislosti s chorobou covid-19.

zdroj: https://slovensko.hnonline.sk/2487921-do-europskeho-systemu-sme-posielali-chybne-data-o-vyvoji-pandemie-teraz-sme-cervena-krajina

 

   Send article as PDF   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *