Fico: EÚ nie je len o pozitívach, budeme musieť aj niečo obetovať, zo suverenity

Bude to niečo stáť

Skok do jadra nás podľa Fica bude niečo stáť. Môže spôsobiť problémy podnikateľom a zamestnávateľom.  „O tom všetkom treba hovoriť. Máme však šancu urobiť skok k priemernej životnej úrovni v západných členských štátoch.“

Varuje, že to nebude jednoduché, rovnako ako v prístupovom procese do EÚ, kedy Slovensko muselo ustúpiť napríklad v odstávke jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a v súboji o spoločnú poľnohospodársku politiku. „Aj teraz budeme musieť niečo obetovať a ľudia si budú musieť vybrať.“

Referendum netreba

Na otázku moderátora, či by preto nebolo na mieste uvažovať o referende, premiér odpovedá, že keďže sme v eurozóne, máme už povinnosť užšie spolupracovať.

„Preto si nemyslíme, že by bolo potrebné organizovať referendá,“ ale do budúcnosti to nevylučuje. „Počkajme si.“

Chce, aby bolo Slovensko pri tvorbe týchto rozhodnutí, preto ho teší, že slovenskí experti budú v priamom kontakte s tímom francúzskeho prezidenta. „Bez akýchkoľvek ťažkostí budeme od samého začiatku vedieť, čo všetko to so sebou prináša,“ opísal Fico.

Macron definoval jadro EÚ

Macron definoval európske jadro. Presadzovať chce vznik európskeho azylového úradu, pohraničnú stráž, spoločnú obranu aj spoločný rozpočet eurozóny, či dokonca európsku minimálnu mzdu. Sú to otázky najmä spoločnej daňovej politiky či poľnohospodárstva, ale aj spoločného obranného rozpočtu, ktorý bude slúžiť na vývoj technológií,“ vysvetľuje Geist.

Zároveň dodáva, že právne je možná aj zmena pri volení europoslancov, kedy si budeme vyberať spomedzi medzinárodnej aj národnej kandidátky. „Ťažšie to je pri veciach ako vytvorenie spoločného rozpočtu pre eurozónu a jedného ministra financií.

JADRO  EÚ = FEDERALIZÁCIA EÚ

Richard Sulík: Smerujeme k Spojeným štátom európskym

– Všetky návrhy francúzskeho prezidenta Macrona smerujú k Spojeným štátom európskym a tým aj k strate suverenity národných štátov.

https://www.cas.sk/clanok/599785/valia-sa-na-nas-rapidne-zmeny-takto-bude-podla-macrona-vyzerat-bajne-jadro-eu/
https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/fico-jadro-bude-mat-svoju-cenu-ako-vstup-do-eu/

   Send article as PDF   

Check Also

MUDr. Piják: Fico by mal pri takom poškodení dve barly a nie jednu

Ako majú ľudia veriť takýmto „informáciám“, citujem. Vicepremiér Robert Kaliňák pripomenul, že u Fica ide …

One comment

  1. Pan Fico, sko to robi madarska vlada, ze nemusi nic obetovat?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *