nedeľa , 25 februára 2024

Bývalý tajomník komisie OSN: Je najvyšší čas, aby boli USA súdené v Haagu

obr. viď nižšie

https://www.feuerstahl.org/hakenkreuz-und-sternenbanner/

 

Spojené štáty sú vinné zo zločinov proti mieru, najmä z invázie do Iraku. Treba sa zamerať aj na ich súčasné sankcie, ktoré zasiahli všetky krajiny. Povedal Alfred de Zayas, profesor medzinárodného práva na Ženevskej škole diplomacie a medzinárodných vzťahov a bývalý tajomník Komisie OSN pre ľudské práva. Podľa neho „ Demokracia v USA je prázdna škrupina, nálepka, fraška.“

Alfred de Zayas, vysoký expert OSN, nedávno tiež povedal, že z pohľadu medzinárodného práva ruské vojenské akcie na Ukrajine síce porušili Chartu OSN, ale Spojené štáty a NATO tak často historicky porušujú medzinárodné právo, že sa preto pre súčasné kroky Ruska v zmysle medzinárodného obyčajového práva vytvorili „precedensy prípustnosti“.

V  USA dominujú tri oligarchie: vojensko-priemyselný komplex, plynárenský, ropný a ťažobný komplex, bankový a realitný komplex. To všetko podporujú korporátne americké médiá s kontrolou FBI a CIA. Všetky tieto organizácie dosadzujú svojich kandidátov do politiky a prostredníctvom nich opäť presadzujú svoje ciele. Americký ľud je rukojemníkom týchto štruktúr a konzumentom lží, ktoré sú im podsúvané pod rúškom demokracie. Pravda je taká, že v USA žiadne demokracia nie je. Len nadvláda 10% bohatých nad ostatnou populáciou.

Zayas k americkej demokracii uvádza: “Ľudia majú možnosť ísť k volebným urnám každé dva alebo štyri roky, ale volebné právo je nedemokratické – nie je to skutočná voľba, ale voľba medzi morom a cholerou.”

Postupoví kandidáti nemajú absolútne žiadnu šancu a predvolebná kampaň pripomína skôr športové podujatie. Stredná trieda v krajine nemá moc a americká „ falošná tlač “ vystavuje ľudí každodennej manipulácii a indoktrinácii.

Politika amerických sankcií voči iným štátom je nezákonná. Zabíjajú bez rozdielu a slúžia ako forma „ kolektívneho trestu “, čo je zakázané podľa medzinárodného práva, najmä medzinárodného humanitárneho práva.

„ Ekonomické sankcie, ktoré Spojené štáty zaviedli proti Kube, Venezuele, Sýrii a Iránu, porušujú medzinárodné ľudské práva OSN a Ženevský dohovor ,“ uvádza profesor.

Navyše kvôli nim trpia a zomierajú väčšinou chudobní ľudia. Takéto činy Washingtonu možno považovať za zločiny proti ľudskosti, ako aj za štátny terorizmus. Samotné Spojené štáty sa zároveň dopustili najväčšieho zločinu proti mieru od Norimberských procesov, totiž bez sankcií Bezpečnostnej rady OSN v roku 2003 napadli Irak, zdôrazňuje Zayas. Horšie bolo, že Američania skorumpovali systém do takej miery, že vznikla „Koalícia konsenzu“ pozostávajúca zo 43 štátov, ktoré podporovali túto vzburu proti Charte OSN a medzinárodnému právu. Navyše, toto všetko sú krajiny – členovia Organizácie Spojených národov, ktoré sa zaviazali dodržiavať zmluvu, zdôrazňuje expert:

” Je to kolosálne porušenie medzinárodného práva a obrovský zločin proti mieru .”

Okrem toho inváziu USA do Iraku, ako aj ich zásah do juhoslovanského konfliktu v roku 1999 podľa noriem Rímskeho štatútu možno podľa de Zayasa považovať za trestný čin agresie a ich vyšetrovanie spadá pod tzv. jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu v Haagu. Tento orgán má všetky dôvody začať proces súdneho sporu, je presvedčený profesor Zayas.

Zayas sa tiež domnieva, že reforma OSN a najmä jej Bezpečnostnej rady je už dávno očakávaná. Navrhuje rozšíriť členskú základňu z 15 na 25 štátov a zlepšiť zastúpenie v organizácii takých krajín ako India, Indonézia, Južná Afrika, Brazília, Mexiko, Japonsko a Nemecko. Expert navrhuje zrušiť právo veta a dať generálnemu tajomníkovi OSN viac právomocí, aby mohol proaktívnejšie reagovať na medzinárodné dianie.

REUTERS/Evelyn Hockstein

Profesor vyzval na zrušenie všetkých inštitúcií brettonwoodskeho systému, ktoré v skutočnosti slúžia iba záujmom Spojených štátov, aby prinútili Svetovú banku a Medzinárodný menový fond dodržiavať Chartu OSN a zastaviť politiku tzv. úspory v sociálnej sfére. Namiesto toho Zayas navrhuje šetriť na zbraniach:

” To znamená: žiadne preteky v zbrojení, žiadne ‚zvrhnutia režimu‘ ako na Ukrajine v roku 2014 alebo Bolívii v roku 2018 a žiadne ďalšie vojny .”

Viac na:

https://transnational.live/2022/02/16/alfred-de-zayas-a-culture-of-cheating-on-the-origins-of-the-crisis-in-ukraine/

https://eadaily.com/ru/news/2022/05/27/eks-sekretar-komissii-oon-ssha-davno-pora-sudit-v-gaage?utm_source=smi2&utm_term=b83e58a58494c709093bd60679d57908&utm_content=91567

https://www.counterpunch.org/2022/03/04/precedents-of-permissibility/

Z mesta SNP Ivan Štubňa

 

 

   Send article as PDF   

Check Also

Falošný hráč – Donald Trump

Trump je riadenou opozíciou globálnych elít. Trump a Rotary club: https://www.youtube.com/watch?v=lvnNTYpl4yU    Send article as …

7 komentárov

  1. Ak to myslel úprimne,všetká česť tomu pánovi.Je dobré vedieť, že sa aj v dnešnej dobe nájde zopár”svetlých lastovičiek” a nielen amerických prisluhovačov ako väčšina vlád z EÚ.Aj keď úprimne povedané…..neviem si predstaviť,ako by takýto proces vyzeral a ako dlho by trval.Som toho názoru, že súdiť USA je zbytočné,a odsúdiť nemožné.Na štát, ktorý celú svoju politiku založil na sile, neplatí žiadna diplomacia,ale tiež len sila.Zbombardovať a zamoriť jadrovými zbraňami ,aby tam nezostal kameň na kameni a aby sa tá americká háveď už ďalej nemnožila.

  2. Vladimir Pazur

    ako suhlas …neviem ci ten pan ale veri takemu tribunalu v haggu ,…je to predsa zapad a ten robi co robi …Julian Asssange by porozpraval ako to uz aj urobil…aj u nas atvaraju sudcov advokatov policajtov a kdekoho co sa ozve proti hlavnemu prudu…

  3. Samozrejme je to všetko pravda,ale bohužiaľ proti vrahom z USA nikto nekoná nič,lebo tí rozhodujúci ľudia sú už dávno skorumpovaný, teda zatiaľ! Ak tak niekto chce urobiť,tak ho odpisu, alebo rovno zabijú, preto radšej držia hubu a krok,ako sa povie.

  4. Pokud jde o sankce,tak na Ameriku by měli být věčné, protože oni válčit ještě nepřestali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *