Výskumníci zo Sylvesterovho komplexného onkologického centra na univerzite v Miami zistili, že požiare EV vystavujú hasičov, majiteľov vozidiel a obyvateľov komunity nebezpečným, ťažkým kovom.
„Hoci všetky požiare predstavujú riziko expozície, požiare elektrických vozidiel zvyšujú riziko pre hasičov, majiteľov a blízku komunitu, pretože sú napájané masívnymi batériami obsahujúcimi vysoké koncentrácie ťažkých kovov,“ uviedol v tlačovej správe Dr. Alberto Caban-Martinez, zástupca riaditeľa Sylvesterovej iniciatívy proti rakovine hasičov (FCI). „Mnohé z týchto kovov sa spájajú so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny vzhľadom na ich potenciál spôsobovať poškodenie DNA, oxidačný stres a genetické zmeny.“
Batérie používané v elektrických vozidlách obsahujú niekoľko kovov, ktoré môžu spôsobovať rakovinu, ako napr:
arzén: súvisí s rakovinou pľúc, močového mechúra, kože, pečene a obličiek
kadmium: Kadmium: súvisí s rakovinou pľúc, prostaty, obličiek, pankreasu a prsníka
Chróm: súvisí s rakovinou pľúc, nosa a dutín
Nikel: súvisí s rakovinou pľúc, nosa a hrtana
Olovo: Olovo: súvisí s rakovinou mozgu, obličiek, žalúdka a pľúc
Národný inštitút pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci uvádza, že hasiči majú už teraz o 9 % vyššie riziko vzniku rakoviny a o 14 % vyššie riziko úmrtia na rakovinu ako bežná populácia. V reakcii na to spoločnosť Sylvester spustila svoj program boja proti rakovine u hasičov.
A teraz čo ľudia okolo, keď začne horieť baterkáreň v Šuranoch alebo iné baterkárne, resp. recyklačné centrá? Za tento rok ich horelo niekoľko vo svete.
zdroj:
https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2025-03-03/electric-vehicle-fires-may-raise-cancer-risk-for-communities