Česká profesorka bude za 2, 5 milióna EUR skúmať násilie v starovekej Mezopotámii. Získala významný grant z EU

Toto je v podstate vyhadzovanie peňazí z daní všetkých obyvateľov EU na nezmysel.
Lebo skúmať za cca 60 miliónov českých korún 5 rokov násilie v starovekej Mezopotámii je skutočne nezmysel. Okrem toho, ten výskumný tím berie okrem tohoto grantu za ten celý čas výplaty z daní občanov ČR.

Ide o tento konkrétny článok:

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-ceska-profesorka-ziskala-vyznamny-evropsky-grant-bude-zkoumat-nasili-ve-staroveke-mezopotamii-40584856

Citujem z článku, lebo mnohí sú schopní komentovať, i keď článok nečítali a okrem toho, je to neskutočne absurdný a neužitočný výskum. Okrem toho tie články na blog píšem tak, aby v ňom boli všetky informácie, ktoré považujem za doležité ja.

Česká profesorka získala významný evropský grant. Bude zkoumat násilí ve starověké Mezopotámii
Martina Šťastná
4:52

Včera 24. 6., 16:34

Profesorka Jana Mynářová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze získala prestižní ERC Advanced Grant ve výši 2,5 milionu eur (přes 60 milionů Kč). V rámci pětiletého projektu se zaměří na mezilidské násilí v každodenním životě starověké Mezopotámie. Na základě studia desetitisíců klínopisných textů chce ověřit, zda byly rané městské společnosti skutečně tak kruté, jak se často předpokládá.
ERC Advanced Grant patří mezi nejvýznamnější vědecké granty v Evropě. Získávají jej zejména badatelé, kteří přicházejí s výzkumnou vizí schopnou posunout hranice poznání v jejich oboru. Evropská výzkumná rada (European Research Council) letos vybírala z 3329 podaných návrhů napříč rozmanitými vědními oblastmi. Podporu získalo 319 projektů.

Pro FF UK jde o druhý ERC Advanced Grant v řadě. Na loňský úspěch historičky Kateřiny Čapkové nyní navazuje profesorka Jana Mynářová z Ústavu starého Předního východu. Její projekt TENSION (Taxonomies of Interpersonal Violence in Ancient Mesopotamia) získá podporu 2,5 milionu eur, tedy více než 60 milionů korun.

Násilí mimo paláce a bojiště

Cílem projektu je nabídnout dosud nejucelenější pohled na to, jakou roli hrálo násilí v běžném životě obyvatel starověké Mezopotámie. Výzkum této civilizace se tradičně věnoval zejména panovníkům, státní správě, diplomatickým vztahům nebo vojenským střetům.

Tým profesorky Mynářové se ale bude soustředit na každodenní spory a konflikty, které se týkaly obyčejných lidí. Výzkumníky bude zajímat, kdo se násilí dopouštěl, kdo byl jeho obětí, v jakém prostředí k němu docházelo a jaké prostředky měla tehdejší společnost k dispozici, aby podobné situace řešila.

Projekt zároveň pracuje s hypotézou, že běžná představa o starověku jako mimořádně kruté době může být zjednodušená.
„Chceme zpochybnit rozšířenou představu, že rané městské společnosti byly ze své podstaty prostoupené násilím,“ uvedla Mynářová v tiskové zprávě fakulty. Podle ní lze naopak předpokládat, že mezilidské násilí bylo spíše vázané na konkrétní situace a výrazně ovlivněné sociálním postavením, prostředím i dostupnými způsoby řešení sporů.

Desetitisíce klínopisných textů

Tým během pěti let prostuduje více než 40 000 sumerských a akkadských klínopisných textů, které vznikaly v průběhu téměř tří tisíciletí. Půjde především o dopisy a právní dokumenty, tedy materiály, v nichž se mohou odrážet každodenní problémy, konflikty a zkušenosti lidí mimo nejvyšší společenské vrstvy.

Badatelé nebudou sledovat pouze jednotlivá slova spojená s násilím. Důležitý pro ně bude i širší kontext, například kdo v textu vystupuje, jaký vztah mezi sebou účastníci mají, kde se událost odehrála, jak byla popsána nebo jaké řešení následovalo. Takový přístup má umožnit vytvořit co nejpřesnější obraz toho, jak se o násilí ve starověké Mezopotámii mluvilo a jak bylo společensky vykládáno.
Výstupem projektu má být mimo jiné odborný lexikon výrazů souvisejících s násilím, databáze konkrétních zaznamenaných incidentů a také digitální atlas násilí ve starověké Mezopotámii.

Digitální metody ve službách starověku

Jedním z důležitých rysů projektu je propojení tradiční filologické práce s moderními digitálními metodami. Vedle detailního čtení klínopisných textů chce tým využít též nástroje zpracování přirozeného jazyka, prostorové analýzy a statistického modelování. Díky tomu bude možné vyhledávat vzorce, které by při ruční práci s tak rozsáhlým souborem textů mohly zůstat skryté.
Součástí projektu má být také vznik otevřeného korpusu dat, který bude možné využít i po skončení grantového období. Výzkum tak nepřinese jen nové poznatky o starověké Mezopotámii, ale také nástroje a data využitelná pro další odbornou práci i výuku.

Další úspěchy s českou stopou

Druhým letošním držitelem ERC Advanced Grant v Česku je řecký sociální psycholog Konstantinos Kafetsios, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Se svým projektem CORESPOND se zaměří na to, jak zkušenosti z blízkých vztahů ovlivňují důvěru ve společnost, ochotu spolupracovat i dodržovat společenská pravidla.
Mezi oceněnými je také český biochemik Petr Čejka ze švýcarského Institute for Research in Biomedicine. Jeho projekt MISMATCH bude zkoumat mechanismy oprav DNA a procesy související s genetickou rozmanitostí.

prof. PhDr. Jana Mynářová, Ph.D.

Asyrioložka a egyptoložka Jana Mynářová patří k předním českým odbornicím na starověký Přední východ a Egypt. Na FF UK působí na Ústavu starého Předního východu, jehož je ředitelkou.
Dlouhodobě se věnuje zejména politickým, sociálním a ekonomickým dějinám Předního východu a Egypta ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Mezi její odborné zájmy patří také starověké právo, diplomacie a vztahy mezi oběma regiony.

Koniec citácie článku.

Vyberám z diskusie k článku. Robím to preto, aby som ukázala, že nie som jediná, ktorá si myslí, že tento grant je doslova nezmysel.

Po Evropě se potloukají miliony migrantů bez dokladů o kterých nikdo nic neví , za humny se už skoro 5 let válčí ale EU bude rozdávat granty na výzkum manželských hádek ve staré Mezopotámii …

TVL to je sila kazdy danovy poplatnik plnici kasu EU bohuzel i ja .plati takoveto naprosto nesmyslne zhovadilosti v dobe kdy neni jisteho vubec nic .staty se potykaji s obrovskymi deficity .rozpada se socialni soudrznost ..nuzky se rozeviraji ale bezmala 80 micu se proste vyskrabne na takove a tisice dalsich zhuverilosti ..technicka poznamka -NE -EU sve penize opravdu nema sama si je netiskne ani nerostou na polich stromech a oslici ani jina zvirena nesnaseji zlate bobky ani vejce ..opravdu ne -kdo tvrdi opak mel by vyhledat odbornou pomoc ..😊

Ach jo! Filosofická fakulta je naprosto zbytečná VŠ. Vzpomínám si,jak po tragickém masakru říkal jeden student:Polovina fakulty jsou magoři,já to vím z vlastní zkušenosti protože tam studuji.

Tyto zbytečně vydané peníze jsou peníze nebo spíš dluhy nás všech. My to musíme zaplatit. Takže třeba místo potřebné věci nebo služby budeme splácet peníze na grant pro takový nesmysl. Neb jak praví mnozí odborníci – EU nemá žádné svoje peníze, jen peníze nás všech.

Tak sice se říká, že kdo nezná historii je nucen si ji zopakovat, ale přeci jen.. tohle je jsko dost mimo realitu..
Chemické obory, baterie, úložiště, vojenské obory, lékařství.. cokoli.. ale tohle.. to je bizarní.

Co na tom chce zkoumat? Bylo tam a bylo ho tam hodně. A určitě to nebude „zaklíněné“ na hliněných tabulkách. Ani dnes si nikdo nepíše do deníčku „Pondělí – stará 15 facek, dcera 2 pohlavky, syn 6 facek a 3x pěstí; Úterý….“, tak proč by to psali tenkrát? Navíc k čemu to potřebujeme vědět u civilizace, která se dávno vyhubila?
Vyhozené peníze.

to už snad není ani vtipné, to jako fakt????????

To je tak absurdní až oči z toho grantu přecházejí. Vyzývám všechny normální novináře, aby se s vehemencí sobě vlastní pustili do důkladného prohledání všech obdobných grantů EU, abychom si uvědomili na jak důležité činnosti rozdávají milióny. Velmi rád si přečtu seznam grantů např.: zkoumání jaký má vliv brouk obecný na vyvývoj dopravní infrastruktury v oblasti dosud nezastavěné ; grant na výzkum smyslu červené hlavičky datla obecného v českých lesích, grant na výzkum proč je lidstvo – ovčani, tak hloupé, že neustále svým postojem podporuje tento zhoubný systém . . . .

Mě picne. Na to ona studovala a EU má na takovou hovadinu peníze? S takovou dopadneme hůř než Mezopotámci, Babyloňané i Etruskové.

No tak to je super práce. Za 60 mega přečíst pár starověkých klínopisných žvástů (možná pomocí AI), sepsat z toho nějaký novodobý žvást a je hotovo! 😄 … Takto ten kapitalismus nevybudujeme soudruzi.

Pak se divime, ze Cina nebo Vietnam maji rychlejsi ekonomicky rust nez Evropa. Nic proti te profesorce, ale jak nam tento vyzkum pomuze?

V poradku, tak nam vysvetlete vyznam a prinos tohoto vyzkumu.
PS: Sam jsem vystudoval zahranicni VS: Hotel Administration a pruzkumy jsem delal, ale pouze takove, ktere se daly pouzit okamzite ci v blizke budoucnosti

Konečně správný výzkum ! ! !
Nikomu neublíží, chléb se zbytečně nezlevní .
A násilníci nebudou tolik dehonestováni, když se zjistí ,
že násilí byla významná tradice v lidském soužití muže a ženy .

znova opakuji- toto mi připomíná bádání sovětských vědců : vlivu polární záře na dojivost krav. A po 20 letech výzkumu výsledek, že vliv není lautr žádný.
Tak nevím, 40 000 tabulek za 3 000 let, to je 13 (třináct) tabulek ročně v průměru. To není zrovna mnoho informací, aby jakýkoli zavěr měl nějakou pravděpodobnost vyšší než 0,00něco.
Zajímavé téma. A za několik století budou jiní vědci zkoumat násilí páchané 2000 let po narození Krista kočovníky v Evropě.
Nevím jestli takové hlouposti se mám smát nebo brečet. To je jako pojednat o nesmrtelnosti chrousta.
Blahopřeji. Nesmírně užitečně vynaložené prostředky. Kam se hrabou barmské ženy toho Fialy!

Už se těšíme na výsledky a to si Mezopotámci za klobouky nedají!
A oni se diví, že lidi nechtějí platit daně.
Tady je vidět, kde jsou priority.
Tato civilizace směřuje mílovými kroky ke svému konci.

Nezlobte se na mě, ale k čemu to je? Jak nám míra násilí v Mezopotámii ovlivní současnost a budoucnost?
Sakra, to bude práce na nobelovku, určitě budeme mít levnější chleba.

Kasa prázdná, ale na blbosti se prachy najdou. Neskutečné .

Takže na léčení dětí nejsou finance a na nesmysly ano?!?!
neměla by zkoumat násilí v Německu nebo v Anglii?
Skvělé, bravo! To zajistí konkurenceschopnost celé EU!
Na nesmysly prachy jsou , jdete vsichni nekam do

To se nám to studuje, když to lidi zaplatí.

Škoda, že grant není na aktuální dějiny?

A takhle se vyhazují evropské peníze.

Tak uvidíme. Kdyžtak bude určitě možné požádat o nášup. Na výzkum násilí se prachy najdou vždycky. Notabene v Mezopotámii, tam je to dneska přece aktuální.
Vědce? Vědce v medicíně, fyzice, chemii, matematice, biologii atd. Jaký bude výstup do praxe za 60 mil.? Kongresová turistika, poučování, několik článků, které nebude nikdo číst… Vedu je potřeba podporovat, bezpochyby!
A EU ty peníze trhá ze stromu?
Otázka zněla nikoli kam ty prachy dává, nýbrž kde je bere.

Tak ať se jí daří, to je OPRAVDU DŮLEŽITÝ GRANT !! Je dobře, že nemáme větších starostí a problémů v naší společnosti – když jsou lidé a peníze na zkoumání násilí ve starověké Mezopotámii. Studený hadr na čelo, co se dneska děje.

Tak toto je hodně důležitý výzkum, to posune lidstvo hodně dopředu. No 60mil šlo dát na důležitější věci.

Tak doufám, že bude hlavně těžit ze svědeckých výpovědí tehdejších žijících svědků. Zbytečně vyhozené peníze.

Bude to chtít aby EU zvýšila cla a ceny emisních povolenek a nejlépe ještě zavedla povolenky nové, aby bylo více peněz na výzkum všech starověkých civilizací.

Fakt užitečné.. Filosofická fakulta. No comment.

Tak něčím svoji existenci musí odobřit, aby je nezrušili, když už víme že je to zbytečná instituce.

Tušil jsem, že nám k finálnímu porozumění vesmíru chybí ještě nějaký důležitý střípek, který nás posune a je potřeba jej vyzkoumat. Poslední meta lidského bádání – Násilí v Mezopotámii.

Takže ty texty leží a nikdo je nečetl? Protože jestli ano, tak proč je tohle potřeba? Jestli to někdo četl, tak to snad už ví. Dobrá zašívárna co je absolutně k ničemu.

Podporu? Za co? Za zcela nesmyslné zbytečně vyhozené peníze, které mohly být využity smysluplnějším způsobem?

A výsledek té její práce bude, že napíše nějaký článek do nějakého odborného časopisu, který si možná i někdo přečte. A to se vyplatí.

Jasně. Na co zkoumat, já nevím, třeba léčbu rakoviny, ALS, či jiných skutečně odporných nemocí, když se může zkoumat mezilidské násilí ve starověké Mezopotámii. Jak nějaký vtip. Je to jako hrát si s výmalbou stěny v baráku, když chybí celá střecha a zachvíli má pršet…

Určitě by ten výzkum měla začít rozhovory s dosud žijícími očitými svědky… 🙂

Asi nemají co dělat tak vymýšlí blbosti. To je pro nás velice důležité.

Tak to stačí zavítat do některé muslimské země a má to v přímém přenosu. A do Německa nebo Francie to zas tak daleko není nebo do Angle a nebo Švédska. Kulisy budou trochu jiné, ale myšlení odpovídá.

Tak tomu říkám vyhozené peníze. Typická EU.

Tezko verim tomu, za co se vydavaji takove finance, kdyz v dnesnim svete bychom je urcite uplatnili tam, kde je to sakra treba! Svet je nemocny, lide degeneruji, mizi empatie, vsude spousta hlouposti, agresivity, drog, nasili atd. Nemelo by se „zkoumat“ prave zde, v dnesni dobe, kdyz uz? Nechapu, k cemu to bude uzitecne. Ovsem takovych, podle me, zbytecnych projektu jsou tisice. Je to pouze muj nazor, nikomu ho nevnucuji.

Když EU neví, co s našimi penězi,…

Tak nevím, co si mám myslet. EU má peníze na takovéhle zbytečnosti. Jen to potvrzuje účelnost humanitních oborů a potřebu lidí zde působících.

Souhlasím, je potřeba oslavit grant na výzkum násilí. Zvláště pak, když se toto násilí dělo před tisícovkami let a navíc v Mezopotámii. Alespoň lépe pochopíme, jak na Blízlý Východ.
Jen aby to netrvalo déle, než se tam Trumpeta rozhodne udělat vlastní průzkum. Resp. průzkumné vrty.

Celá řada oborů má za cíl generovat zejména svoji vlastní nepostradatelnost, přestože praktický a ve své podstatě ani teoretický význam jejich „výzkumy“ nemají. Je to něco podobného, jako zkoumat, kolik andělů se vejde na špičku jehly. Ono to dost připomíná i projekty některých neziskovek.

No tak to je dnes hrozně důležité-násilí ve starověké Mezopotámii……ještě že zbytečnost nejde ze státního rozpočtu

Právě proto že to nejsou vyhozené peníze z českého rozpočtu . A zeptám se vy nebo stát budete mít nějaký užitek že dáma dostane grant z ERC ?
Vy si evidentně myslíte, že ty peníze ERC tiskne. Ne, platí je daňoví poplatníci.

Ty peníze mohly být použity mnohem účelněji v jiné kapitole, třeba na budování kanalizací a čističek.

Ale to já vím. Já jen jaká zhovadilost to je, ze které ČR ani celý svět nebude mít absolutně nic. To je tak neskutečná blbost, až to bolí. Zbytečně vyhozené peníze do kanálu. Apropó, už vyzkoumali vědci, jaké násilí proti sobě aplikují domorodci v dnešní Papui Nové Guinei? A jestli ano, k čemu to budeme potřebovat? Peníze chybí na vývoj či výrobu podstatně důležitějších věcí a tady se vyhazují několika zoufalcům „vědátorům“.

Studium historie je dulezita vec, obzvlaste kdyz se tyka vyvoje civilizace. To ze to povazujete za zbytecnost spis neco rika o vas.

Tak proč studovat vzdálenou Mezopotámii ? Proč nestudovat místní Slovany nebo Kelty ?
když se historie překrucuje a upravuje podle toho jak se to zrovna komu hodí, tak je to marnost nad marnost

Koniec citácie z diskusie k článku.

Toto rozhadzovanie peňazí EU, ktorá v podstate žiadne peniaze nemá, okrem tých, čo vyberie od občanov EU, kritizoval už Milan Mazurek v tomto videu:

https://popelka.blog.pravda.sk/2026/04/02/eu-posiela-300-miliard-eur-do-afriky-a-v-azie-a-ludia-maju-makat/

Takže na jednej strane EU vyhadzuje peniaze na nezmysly a na druhej strane na tomto príklade sa ukazuje, že školstvo je nutné zmeniť, keď sa študujú takéto absurdné odbory, nepoužiteľné v bežnom živote.
To som si všimla krátko po streľbe na Filozofickej fakulte, keď som si dala niektoré info vyhľadať, tak mi vybehli absurdné odbory. a absurdné výskumné práce.

Inak, školstvo dlhodobo kritizuje i Jan Mühlfeit, bývalý viceprezident Microsoftu. Ja s ním súhlasím, školstvo je nutné zmeniť a učiť tam nielen sebapoznanie, ale i informácie potrebné k bežnej praxi, životu. To školstvo je teraz tragické: učia sa tam nezmysly, ktoré nikdy v živote potrebovať nebudeme a neučia sa tam veci, ktoré sú nutné do bežného života.

https://popelka.blog.pravda.sk/2025/09/13/zivot-nie-je-vytah-uspech-vedie-cez-schody-jan-muhlfeit/

https://popelka.blog.pravda.sk/2023/12/25/sebapoznanie-je-najdolezitejsia-vec-na-svete-a-napriek-tomu-sa-na-ziadnej-skole-sa-neuci/

Okrem toho, vysoké školy by mali byť zárukou múdrosti, nielen vzdelanosti. No prax ukazuje, že tomu tak nie je. Tu je jeden konkrétny prípad ako sa hospodári na jednej z vysokých škol v ČR:

https://popelka.blog.pravda.sk/2026/03/02/jak-se-podvadi-a-rozkrada-na-univerzite-odvazny-byvaly-dekan-promluvil/

Absurditou je, že vobec takýto ústav vznikol, kde posobí táto vedkyňa a čo vobec praktického do života bežných občanov prináša. Nič. Prináša to výhody jej a jej týmu: majú istú prácu, slušne zaplatenú, kde nemajú konkrétnu zodpovednosť, je len potrebné vykazovať činnosť.

To isté, ako sa deje teraz v ČT, chcú si zachovať svoje slušne zaplatené miesta a bez kontroly NKÚ. Len pomlčia o cenzúre v rámci ČT. Keď ľudia z ČT okato klamú teraz a nevšimli si cenzúru v spravodajstve ČT, tak ako možu byť pravdivé info, ktoré sa zachovali z čias Mezopotámie? Nehovorte mi, že nemám pravdu: Jolana Voldánová v jednom rozhovore, keď sa jej pýtali, prečo odišla z ČT a tak z prestížneho miesta („čítala“ hlavné správy) povedala niečo v tom zmysle, že je to i preto, že už nechce, aby jej niekto hovoril, čo si má myslieť.

Takže cca 3 000 zamestnancov ČT si nevšimne, že v ČT je cenzúra a mlčí na verejnosti….A my budeme za peniaze daňových poplatníkov a na dlh skúmať vzťahy v dávnej Mezopotámii? Nemali by sme riešiť prítomnosť a alibizmus terajších ľudí v štátnych inštitúciach, v médiach, prokuratúre, justícii?

https://popelka.blog.pravda.sk/2026/06/08/ceska-televize-ma-velmi-dobre-vztahy-s-policii-rika-dramaturg-jan-stern-proto-vedeni-cenzurovalo-aby-se-netocil-dokument-o-zasahu-na-filozoficke-fakulte-v-praze/

https://popelka.blog.pravda.sk/2026/06/01/proc-odstoupila-ceska-statni-zastupkyne-petra-lastovecka-absurdni-vytky-ze-strany-lenky-bradacove/

https://popelka.blog.pravda.sk/2025/04/29/ako-pracuju-statni-uradnici-aby-samy-seba-neohrozili-a-nevyhodili-ich/

A nehovorte mi, že takéto skúmanie histórie je doležité. Históriu skúmajú ľudia dlhé roky a nikdy sa z nej nepoučili. Napríklad nikdy neskončili vojny. Viac o historii som sa dozvedela z kníh amerického psychiatra menom Brian L. Weiss od jeho konkrétnych pacientov a ich zážitkov v hypnóze ako zo všetkých historických kníh. Okrem toho, nikto nevie, čo všetko je v historických knihách pravdivé a čo je upravené. Lebo historici často napríklad nepíšu knihy o nedávnom období, ale len o dávnejších obdobiach. Spomínal to v rozhovore český historik Vlastimil Vondruška, ktorý píše historické knihy, keď sa ho na to pýtali, či napíše knihu o nedávnom období. A spomínal to aj Jan Žáček, ktorý tiež píše historické knihy. Takže alibizmus, aby sa to nedalo konfrontovať so žijúcimi pamätníkmi.
Veď stačí si to porovnať, čo sú schopní dnešní dochodcovia nahovoriť dnešným deťom, čo sa dialo za socializmu. Často to nie sú pravdivé informácie, ale prikrášlené v ich prospech.

Okrem toho, keď sa niekto niečo dočíta o tom, čo sa dialo v dávnej Mezopotámií, v období, kedy ešte neexistoval Guttenberg (to znamená nebola objavená kníhtlač), tak ho to nikam v dnešnom živote neposunie dopredu. A ako to vobec chcú zisťovať, len z tých hlinených tabuliek? A okrem toho, že to sú neužitočné informácie, ktovie, čo z toho bude vobec pravda a hlavne väčšina ľudí si to ani neprečíta. Lebo je to výskum, ktorý nemá žiadny praktický zmysel, len ho občania EU musia financovať. Čo je doslova absurdné v dnešnom svete, kedy EU štáty fungujú na dlh a ešte musia financovať tieto nezmysly.Lebo „niekto“ v EU o tom rozhodol.

To už vedenie EU, ani jednotlivých štátov nemajú ani štipku zdravého rozumu a múdrosti? Asi nie, keď napríklad český prezident rieši, aby mohol na summit NATO, vyjadruje sa k ČT a Stardance, ale stav českej justície mu nevadí. Ale mnohým občanom to nevadí, lebo dobre vyzerá na fotkách. Lenže to zúfalej matke nepomože, ktorá je samoživiteľka nezaplatí hypotéku na byt, ani ju s dieťaťom neuživí. Do toho si ešte vypočula v škole, že má „neschopné“ dieťa a asi ho budú musieť preradiť na inú školu.

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-devadesat-sest-ran-nozem-matka-na-kolinsku-po-tridnich-schuzkach-brutalne-ubodala-dceru-dostala-18-let-40584792

No neviem, neviem, ale ja by som tie peniaze dávala radšej do doležitejších činností, napríklad do zmeny školstva, aby sa nestalo to, čo sa stalo vyššie. Lebo nechápem tých pedagógov, čo museli povedať tej matke, že ju to priviedlo k tomuto strašnému činu. Viem, čoho sú schopní učitelia. Dokonca i lekári: mojej sestre pri tom, že mali problém malej neteri zistiť jej diagnózu povedala jedna doktorka, že ta jej dcéra bude rozumovo pochabšia. Ano, presne tento nezmysel jej povedala. Pritom v skutočnosti bola alergická na lepok a kravské mlieko, ako to neskor zistili. Nemalo to nič spoločné s jej mozgom a ak zvracala a mala hnačky, tak to asi súvislosť s mozgom nemalo. Ale lekárka bola schopná toto sestre povedať. A už ako dieťa sa prejavovala nadpriemerne a bola tak iná, že ju sestričky zdravili menom po 1 roku, keď ju stretli. Divila sa a pýtala sa ich, či si ju pamätajú po 1 roku.
Jedna sestrička jej povedala, že takých detí je málo. Bola to detská nemocnica v Košiciach, ktorá je pre celý kraj, takže za ten 1 rok tam majú veľa detí na ošetrení, i hospitalizácii a nemožu si všetky pamätať.

Sestre to nebolo jedno, prišla z toho veľmi nešťastná, keď mi to hovorila, čo sa dozvedela od lekárky… Ja som jej na to povedala: Tak sa tá lekárka „veľmi kopla“.

Takže viem, čoho sú schopní nielen niektorí lekári, ale i pedagógovia. Videla som osobne, ako sa správali k niektorým slabším spolužiakom, napríklad na matematike: Boli často nepríjemní. Pritom napríklad jedna spolužiačka mala na základnej škole z matematiky štvorku a matematikárka bola ku nej doslova hnusná. Tá učiteľka po nás všetkých hlavne kričala. Báli sme sa jej. Ale sranda je, že som tu spolužiačku stretla po rokoch a pochválila sa mi, že si urobila po učňovke večerne maturitu a zmaturovala na samé jednotky. Maturovala aj z matematiky a aj z tej mala jednotku.

Takže viem z vlastnej skúsenosti, akí dokážu byť nepríjemní učitelia k žiakom. A ak mi ma niekto chcel podozrievať, že to píšem preto, že ja som sa neučila dobre. No neučila som sa až tak veľmi, ale patrila som vždy k tým lepším žiakom. Bola som dobrá dvojkárka, ako ma nazvala ruštinárka. Dokonca slovenčinárka mojim rodičom na stužkovej povedala, že keby som sa viac učila, mohla by som byť najlepšia v triede. Na to, že sa otvárala na celom Slovensku na jedinej škole v tomto odbore len jedna trieda ročne to asi nebola až tá zlá informácia.

Len ma štve, ako sa učitelia správajú k slabším žiakom a tie sú zbytočne vystresované. Okrem toho, tí učitelia asi nevidia, že učia aj kopec nezmyslov, nepotrebných k životu. Lebo keby to videli, tak by sa asi ozvali. Napríklad na ministerstve školstva. Keby neboli alibisti, tak by im na tom záležalo….

Lenže v tomto prípade to dopadlo strašne pre to dieťa, pritom v ČR majú často v školách asistentov. Možno aj na všetkých (už dávnejšie som čítala, že na základných školách je cca 26 700 asistentov, zdroj denik N cz).Takže jej určite pomocť mohli. Neverím, že bola až tak hlúpa. To malé dievčatko možno len bolo vystresované z učiteľky, z mamy ktorá sa mala problém uživiť, zaplatiť hypotéku…keby sa jej viac venovali a boli kľudnejší v škole, možno by sa ukázalo, že nie je hlúpa. Okrem toho aj strava významné ovplyvňuje sústredenosť: tie chemické dobroty s éčkami, farbivami, stabilizátormi ani mne neprospievajú na sústredenosť. A tie nezmysly, čo sa teraz učia, by som mala problém sa naučiť aj ja naspamäť. Preto som sa učila len to, kde boli súvislosti a čo ma zaujalo. Z memorovania školského teoretického učiva som mala horšie známky. Ale ja som mala našťastie odbor, kde sme mali i veľa praxe, takže preto mi to slušne šlo. To dievčatko fakt veľmi ľutujem, len to jej už nepomože, keď je mŕtva.

Ale skúmať budeme na dlh Mezopotámiu a nie zlú prítomnosť, kedy mnoho ľudí má problém sa uživiť a učia deti v školách nezmysly a stresujú ich na tom, že sa nedokážu naspamäť naučiť kopec informácií, ktoré nikdy potrebovať nebudú….
To by som mala dnes problém i ja, i keď mne škola nerobila problém…

To už vážne vedeniu EU chýba zdravý rozum?

Bohužiaľ súhlasím s názorom Ilony Švihlíkovej, ktorí povedala, že si pripadá ako v blázinci.

Všetko to píšem preto, aby som poukázala na súvislosti: kto to nechápe, tak je problém v ňom. Na jednej strane vyhadzujeme peniaze EU na nezmysly a na druhej strane tými daňami a na dlh znepríjemňujeme život terajším obyvateľom. Je nutné odlíšiť podstatné a nepodstatné. A venovať energiu a čas riešenie podstatných problémov. Od toho sú platené vlády štátov a vedenie EU.

Ale asi je málo ľudí schopných premýšľať v súvislostiach a nielen memorovať a opakovať naučené nezmysly.

Asi mal v tomto pravdu Carl Jung, keď povedal, že málo ľudí premýšľa (to je to druhé video a je fakt dobré a pravdivé):

https://popelka.blog.pravda.sk/2026/06/21/carl-jung-jak-inteligentni-lide-komunikuji-s-hlupaky/

Uverejnené na: https://popelka.blog.pravda.sk/2026/06/25/ceska-profesorka-bude-za-2-5-miliona-eur-skumat-nasilie-v-stredovekej-mezopotamii-ziskala-vyznamny-grant-z-eu/

   Send article as PDF   

Check Also

Mimi Šramová ako „PRESS“ pracovník a šéf NKÚ Ľubomír Andrássy vidia Slovensko úplne inak. Kto z nich má pravdu?

Mimi Šramová sa na FB pochválila fotkou, kde má kartičku PRESS. Ako je to možné, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *