štvrtok , 28 marca 2024

Škandál: odborníci WHO odporúčajúci nákup vakcín financovaní farma firmami

Expertov na prasačiu chrípku platili farma firmy. 

Britské média priniesli správu o úzkých prepojeniach troch významných poradcov WHO na farmaceutický priemysel. Všetci sa pritom podieľali na príprave smerníc WHO, doporučujúcich štátom nakúpiť značné množstvo vakcín proti prasačej chrípke. 

Vedci, ktorí pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) zostavili smernice doporučujúce vládam nakúpiť vakcíny proti prasačej chrípke do zásoby, boli platení farmaceutickými firmami. Tie farmaceutické firmy následne na predaji vakcín zarobili. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania, ktoré zverejnil Britský zdravotnícky časopis (BMJ) a neziskový Úrad investigatívnej žurnalistiky. O deň neskôr prevzali závery vyšetrovania britské média.

Podľa zistení BMJ mali traja vedci, ktorí sa na vytvárani smerníc podieľali, dostávať v minulosti zaplatené za inú prácu pre farma firmy Roche, vyrobcu vakcín Tamiflu, a GlaxoSmithKline (GSK), výrobcu vakcín Relenza.

Ako dokladujú analytikova finančného trhu, na ktorých sa odvoláva The Guardian, farmaceutické koncerny si predajom vakcín proti prasačej chrípke zarobili viac ako 7 miliard dolárov.

Otázka transparentnosti v rozhodování WHO sa stala tématom verejnej debaty potom, čo sa jej dramatické prognózy o pandémii prasačej chrípky nepotvrdili.

Niektoré štáty, napríklad Poľsko, sa odmietli pripojiť k panickému nakupovaniu vakcín vo veľkom. Česká republika zaplatila za vakcíny 220 000 000 korún. Veľká Británia utratila za vakcíny v prepočte cca 30 000 000 000 korún. Slovensko pod vedením Mikasa nakúpilo vakcíny za 7 000 000 EUR. 

“Chapadla vplyvu farmaceutických firiem dosahujú na všetky úrovne procesu rozhodovania” cituje Guardian Paula Flynna, labouristického poslanca, ktorý je členom zdravotnickej komisie Rady. “WHO musí byť transparentné, pretože došlo k narušeniu priorit služieb verejného zdravia po celej Európe, plytvaniu obrovskými sumami peňazi štátov a vyprovokovaniu bezdôvodného strachu. 

Aj keď traja obvinení doktori: Fred Heyden, Arnold Monto a Karl Nicholson, nikdy nezatajovali svoje väzby na farmaceutický priemysel, WHO sa v správe z roku 2004 o možnom konflikte záujmov nezmienila. Heyeden a Monto boli platení firmami GSK a Roche za prednášky a spoluprácu na rôzných projektoch. Nicholson, autor vplynej práce WHO pandemic Influenza, pracoval pre firmy BMJ a Lancet a od firiem Roche a GSK dostával sponzorské dary.

zdroj: https://denikreferendum.cz/clanek/4067-dalsi-dukazy-experty-na-praseci-chripku-platily-farmaceuticke-firmy

   Send article as PDF   

Check Also

Rusko začalo produkciu vlastných mRNA zložiek, vakcín a PCR testov

Rusko nezaostáva v očkovaní za západom. Okrem svojej genetickej DNA vakcíny sa sústredí na vývoj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *