Prezident Petr Pavel požádal Ústavní soud o předběžné opatření, které by mu otevřelo cestu na červencový summit NATO do Ankary ještě před konečným rozhodnutím o kompetenční žalobě. Ústavní soud ji ve středu zveřejnil na svém webu.
Tento článek byl uveřejněný dnes, 24.6.2026 ve vícero českých médiích.
Tady je jeden z nich:

Cituji z článku:
Premiér Andrej Babiš (ANO) mezitím označil prezidentovo chování ve sporu o účast na summitu NATO za směšné. Pavel podle něj vede kampaň, aby byl znovu zvolen, vztahy to však nezlepší, řekl předseda vlády v rozhovoru pro Blesk.cz.
Soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Pavel Šámal, rozhodovat ale bude plénum, tedy sbor všech soudců a soudkyň.
Prezident konkrétně žádá, aby soud uložil vládě a ministerstvu zahraničí povinnost bezodkladně oznámit organizátorům summitu, že součástí delegace bude prezident republiky.
„Navrhuji, aby Ústavní soud vydal předběžné opatření, kterým uloží ostatním účastníkům řízení, aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy a organizátory summitu, že součástí oficiální delegace České republiky na summitu je též prezident republiky, a zajistili jemu a jeho doprovodu příslušnou akreditaci,“ stojí v Pavlově kompetenční žalobě. Podrobnosti o ní najdete zde.
Pokud by soud návrhu na předběžné opatření vyhověl, zabýval by se kompetenční žalobou až poté. Zákon o Ústavním soudu pro kompetenční spory výslovně neupravuje možnost předběžného opatření. Prezident se ale v návrhu obsáhle snaží prokázat, že tato možnost existuje a že lze podpůrně použít občanský soudní řád.
Přímo v žalobě Pavel navrhuje, aby soud určil, že státním orgánem příslušným rozhodnout o účasti hlavy státu na summitech NATO je sám prezident republiky. Soud by měl podle něj také zrušit pondělní vládní usnesení o složení delegace pro Ankaru. Prezident také očekává součinnost vlády a ministerstva při zajišťování akreditací a letecké přepravy.
Babiš: Směšné chování
Premiér Andrej Babiš označil ve středu prezidentovo chování za směšné. „Mluví se o něm, kampaň dělá skvělou, ale nepomáhá to zlepšení vztahů,“ řekl pro Blesk.cz na Pavlovu adresu a zopakoval, že jednání v Ankaře nebude zážitkový výlet. Znovu zmínil časté prezidentovy cesty.
Babiš také uvedl, že vláda chce šetřit, což se projevuje i ve velikosti výpravy. Zatímco prezident podle předsedy vlády navrhl 35 členů delegace po dva dny, výprava bude mít podle rozhodnutí vlády 12 členů plus členy vlády.
Summit v Ankaře se koná 7. a 8. července. Ústavní soud by tak musel o kompetenční žalobě rozhodnout neobvykle rychle, aby měl jeho nález ještě přímý dopad. Předběžné opatření ale soud teoreticky může vydat ještě před summitem.
Konec citace z článku.
Můj komentář:
Tento návrh je připojený k výše citovanému článku a má 27 stran. Takže ho právnici museli připravovat nějakou dobu, asi ho nenapsali za 1 den. Kromě toho, když je v takovém rozsahu, tak prezidentovi musí moc záležet na tom, aby tam jel. Proč? Automaticky se naskýtá otázka, jestli je to kvůli zbrojařům, zbrojným zakázkám? Prezident Pavel se tak nestará ani o ČR, jak se stará o NATO a Ukrajinu.
Asi svou duší zůstal nadále voják, nechová se jako prezident ČR.
Cituji z diskuse k článku na novinky.cz, je to článek na stejnou tému:
TEN DOPROVOD – TO JE KOLÁŘ ZBROJNÍ LOBISTA BEZ PROVĚRKY? Soud má zrušit usnesení vlády?
Pavel se domáhá také toho, aby vláda a ministerstvo zajistili jemu a jeho doprovodu akreditaci a aby nebránili jeho účasti na summitu, ani ji nijak nekomplikovali. Pokud by soud vyhověl návrhu na předběžné opatření, zabýval by se kompetenční žalobou až poté.
Přímo v žalobě Pavel navrhuje, aby soud určil, že státním orgánem příslušným rozhodnout o účasti prezidenta na summitech NATO je sám prezident republiky.
!! Soud by měl podle něj také zrušit pondělní vládní usnesení o složení delegace pro Ankaru. Prezident také očekává součinnost vlády a ministerstva při zajišťování akreditací a letecké přepravy.
Musí mu jít o hódně velké peníze od zbrojařských firem, když tolik skučí, že tam musí jet
To je naprosto nepřijatelné! Aby prezident vysvětloval soudu, co je a není aktivismus!
Ústavní soud tu poslouchá prezidenta na slovo? To je ten právní stát? Kdy tu prezident ukoluje Ústavní soud!
Ať jsem nebo nejsem jeho příznivec, Pavel to dotáhl do absurdní komedie.
Má okolo sebe vynikající poradce.Dobře radí a sepisují.
Prostě žijeme v jiném světě.
Špatná Ústava ČR, nic víc, nic míň. Prezident jmenuje ministra na návrh předsedy vlády. Musí jmenovat nebo nemusí? Prezident zastupuje stát navenek a je zároveň vrchním velitelem armády. Musí mu vláda umožnit letět, kam si usmyslí nebo ne? Tvůrci Ústavy ČR zřejmě předpokládali, že se lidé domluví…..Ale už nepředpokládali, že někdy dopadnou volby tak, že domluva není možná. Prezident jako bývalý voják zároveň žije v iluzi, že ho každý musí poslouchat. Desetiletí v kasárnách a ve funkcích v NATO (mimo realitu normálního života) je zkrátka poznat.
A já tam chci, chci a chci ! Dupe soudruh prezidentčík nožkou jak umanuté děcko .
nemůžu si pomoct, ale dle mého je to většině republiky a celému světu úplně jedno, kdo nás na summitu bude zastupovat… obří téma je to pouze pro opozici a prezidentskou kancelář 😕 zdrbáno od Donalda může dostat i Zůna s Macinkou
Má obchodní zájmy ne gáblík a narostlo mu mohutné ego.
O to jde. Sám by se na to NATO jistě vykašlal. Ale Kolář stále píská. Tak Pávek musí být v pozoru. No peníze jsou peníze, o náš stát se nikomu z nich nejedná ani náhodou. Tomu zase věří jenom naivkové z řad Nuteláků. Jakože hezký zevnějšek (pro mne odpudivá bytost) a to stačí. Každý uvažuje tak, na co má. Třeba se jednou dožiju, že i Seznam, kromě např. Parlamentních listů, bude psát objektivně, nejlépe stejně tak pochvalně na adresu nynější vlády jako té předchozí. Vůbec to není o politicích, co dokážou. Je to jenom o propagandě, kolik lidí jí uvěří. A ta jede tady na plné pecky.
„Jasně… ÚS pofouká prezidentovi bebínko a ty hračky, co mu spadly do kanálu, za něj vyzvedne a v podobě předběžného opatření uloží vládě, aby vedením delegace byl pověřen on.“ Jinak to dopadnout nemůže a budu se hodně divit, kdyby to dopadlo jinak. A nějaký širší výklad Ústavy ČR soudce ÚS, u předběžného opatření, zajímat nebude.
Prezident je ufňukánek, pořád si jen stěžuje a kňourá dokud není po jeho. Jeho chování je hnusné, to i malá děcka se umí chovat lépe. Ale co chtít po někom, kdo celý život byl v zeleném, léta sloužil Východu, byl součástí VS…? Každý inteligentní občan by sklapl podpatky a byl zticha. On se odpornými způsoby domáhá něčeho, na co kolikrát nemá právo, myslí si, že z pozice hlavy státu může všechno a všichni musí skákat jak on píská. To mi zavání něčím moc hnusným, připomíná mi to různé vládce z dob minulých…
To co jste napsal je naprosto logické i vzhledem k tomu že osazenstvo současného Ústavního soudu jmenoval současný prezident ČR.
Loajalita vůči hlavě státu tedy musí být. Různé ústavní zákony se dají vykládat různými způsoby…
PePa by rád úctu a respekt a sám si toto není schopen zajistit. Kompetenční žaloba mu to nezajistí. Jen ti jeho příznivci. Co na něm proboha tak obdivují? Vzhledem k tomu, že je všeobecně známo, že je agresivní vůči ženám, tak tvář, kterou ukazuje při různých “ záchranných akcích“ a sportovních aktivitách, je přetvářka. To jediné mu jde.
No, byla by to paráda, kdyby Trump zdrbal soudruha prezidenta. 🤣👍 Když už by se na ten jeho vytoužený summit mermomocí drze nacpal….
Ano a zvlášť potom, co nedávno prohlásil, že Tramp je „odpudivá lidská bytost “ a nyní se tam cpe přes mrtvoly
MNě to jedno není, protože vím, že Pavel tam bude hájit zájem republiky a Babiš pouze svůj zájem.
Myslíte zájem skupiny CSG? Aha tak to pak ano…. zase bude rozdávat letadla aniž by měl k tomu mandát?
ale Pavel nesestavuje rozpočet, není za něj odpovědný a nezasahuje do něj 😄 takže dohodnout by tam mohl co jen by chtěl, jen by to nemělo žádný význam, asi jako když slíbil letadla UA a vláda to smetla 🙂 takže pokud není v souladu s vládou, tak z toho pramení právě ta Vámi zmiňovaná ostuda, slíbí něco, na co nemá mandát a nemůže o tom rozhodovat, nemáme prezidentský systém 🙂 jako vrchní velitel má pravomoc ve jmenování generálů a vrchních představitelů, ale nerozhoduje o tom, kde např. bude operovat naše armáda, to dělá parlament
Vy jste spadl z višně na znak? Tenhle zelený prezident a hájit zájmy ČR?! Ten chce euro, chce Spojené státy Evropské… to je nemyslitelné! Do Unie měly východní státy vstupovat jako rovnocenný partner. Ale co jsme? Kolonie Západu! Hnus. Jen ať sedí na p*deli na Hradě.
proč mu na tom asi tak urputně záleží, aby tam jel? za vším dnes hledejme jen špinavé prachy, nic víc…žádné morální důvody nebo podobně… 🙁
Taky by mě to zajímalo proč tam chce jet za každou cenu, ten by snad kvůli tomu upsal duši i ďáblovi. Kšefty může domluvit i jinde, tam bude nejspíš nějaký úkol, který musí v Ankaře splnit.
Zbrojaři kteří mu financovali volební kampaň. Nebo si myslíte, že to dělali z čirého altruismu?
Pokud pan prezident muze rozhodovat o statnim rozpoctu a vysi procent cerpani pro obranu, tak je jeho ucast jiste na miste.
Ale ja mam takove zcela laicke obavy, ze on o necem takovem vubec rozhodovat nemuze, protoze nema vykonnou moc.
presne tak..nikdo to neřeší, jen Pavel tu z toho udelá takovou aféru…začíná to být až ubohé…neřeknu, kdyby Rutte řešil kdo tam přijede, ale on sám řekl, že je mu to jedno.
Ale ano. Souhlasím. Stačí si přece všimnout, kdo z toho dělá „celosvětový problém“ a div ne konec světa a hroutí se z toho, když náš soudruh, pro jednou nepojede nikam.
Vítěz voleb nedostává bianco šek na to, aby se choval jako malé uražené dítě, věřím, že ani velká část voličů současné vlády zrovna takovému postoji netleská. Je to nedůstojné a je úplně jedno koho volím, nebo ne.
Co říci, je to „Lampasák“ a sražejte všichni paty.. nebyla jsem nikdy vůči prezidentovi vyhraněná,má vyšší kredit,než ti předchozí,ale vymáhání jeho přístupu k účasti je za hranou. Vojenská diktatura.. Nikde v západní Evropě ani v demokratickém světě není voják prezidentem s komunistickou minulostí. Je to jen v diktaturách v Jižní Americe a v Africe.. Ani Severní Korea nemá vojáka prezidentem..
Mýlíte se, na summitu půjde o velké sumy a o to, do kterých kapes se vrátí….
možná ano a možná vůbec, dle mého akorát Donald vynadá těm, co mu nepomohli s Iránem 😉 a ikdyby se jednalo o velkých penězích, tak o nich nerozhoduje prezident ale vláda 😄
Bezva. Máme v celé diktátora, který vyvíjí nátlak na jím jmenovaný Ústavní soud. Kde je Milion chvilek teď?
Copak je sympatický obličej omluvou pro to být autoritářem?
Nechápu, jak člověk s tak rozkazovačným a egocentrickým přístupem k parlamentní demokracii může mít tolik zaslepených fanoušků, o to hůř že jsou ochotni prominout, odpustit, bagatelizovat a přehlížet to že je to ten samý člověk který přísahal věrnost a službu bolševikovi.
A to jsem ho taky volil. Je mi stydno.
Netvrdil včera, že žalobu podal aby se vyjasnily kompetence?
Zřejmě se mají předběžně „vyjasnit“ v jeho prospěch.
Jak jinak? 😄 A dupnul si nožičkou 😄. Je to směšný kašpar.
Dostal echo že soudce zpravodaj je v pohodě, kladný rozsudek je napsaný, tak muzeme postoupit dál.
Ach jo, prezident nikdy nebyl agentem STB, pokud čtete prorusské weby, tak se pak nedivím. Ale ve vládě máte hned dva estébáky a to přehlížíte.
Ok. Že vám vadí STBáci, ale vojenská rozvědka komunistického režimu ne… K ostatním jsem se nevyjadřoval a neprehlížím je. A pokud jsme u slovíčkaření, máte je ve vládě i vy.
Sice jim nebyl, ale studoval na něj.
Petr Pavel nastoupil ke studiu na vojenského zpravodajce v září 1988. Tehdy zahájil postgraduální kurz Zpravodajské správy Generálního štábu, který byl zaměřen na přípravu vojenských špionů.
Bývalý důstojník Andor Šándor uvádí, že absolventi příslušných vojenských škol byli vzděláváni ve špionské praxi. Historik Petr Blažek potvrzuje, že Petr Pavel navštěvoval utajovaný zpravodajský kurz.
Role rozvědčíka: Zpravodajec v utajení. Často operuje pod diplomatickým krytím, například jako vojenský přidělenec (atašé).
Ten tam má něco za lubem. Že je mu jedno, že rozhádá republiku do krve. To nebude jen tak. Proč tam tak nutně potřebuje být? A neříkejte mi nikdo že proto, že tam má kámoše, že umí salutovat a nebo pochodovat.
Konec citace z diskuse.
A jedno zajímavé video nakonec o prezidentovi Petrovi Pavlovi. Jsou tam fakt zajímavé podle mně pravdivé informace, o kterých se běžné v médiích nemluvilo (má dosud 184 000 vidění).
Lidé začínají mít strach říct něco nahlas. Za fakta o prezidentovi mi chodí výhrůžky, říká Blažek
Články předtím publikované na tému prezident Petr Pavel:
Na tento problém čas prezident Pavel neměl, i když ČT a polície, ministerstvo vnitra ČR udržují velmi dobré vztahy a navzájem se nekritizují: ČT o polícií cenzurovalo špatné informace a polície zase odmítla vyšetřovat trestní oznámení na novináře ČT.
Dodatek:
Rozhodovat o tom bude na Ústavním soudě ČR soudce Pavel Šámal (i když budou prý rozhodovat všichni, ale je to ten hlavní soudce zpravodaj v tomto případu). S tímto soudcem mám špatné zkušenosti jako s předsedou Nejvyššího soudu ČR. Ten vycházel vstříc soudcům, i když nedodržovali zákony.
https://popelka.blog.pravda.sk/2023/05/31/ustavni-soudci-dopis-ceskym-senatorum/
https://popelka.blog.pravda.sk/2023/05/30/desatrocne-obdobie-ustavnych-sudcov-v-cr-bez-kontroly/
Kromě toho, prý 13 z 15 ústavních soudců, kteří jsou teď, vyjmenoval prezident Petr Pavel. Takže se dá předpokládat, že vyjdou vstříc prezidentovi Pavlovi a rozhodnou v jeho prospěch, tak jak chce.
Dokonce, i senátor Tomáš Goláň tvrdil v rozhovoru níže, že na něho byl tlak, aby soudce Josefa Baxu schválili za ústavního soudce. A že nikdy takové tlaky nezažil.
https://popelka.blog.pravda.sk/2025/12/21/prezident-petr-pavel-a-filip-turek-proc-mu-vubec-vadi/
Uvidíme, jestli se mýlim v tom, že ústavní soudci vyjdou vstříc prezidentovi Pavlovi.
I když ČR má podstatné větší problémy, které nikdo z vlády, ani prezident neřeší: nedostupné a drahé bydlení, slabo zaplacená práce, drahé potraviny, špatné zdravotníctví….ale prezident udělal z této témy problém. Už dávněji ho mnozí kritizovali, že se stará o Ukrajinu a zbrojení. Teď se to zase ukázalo, že se vyjadřuje jenom k tomu, co chce. Minule to byla například relace ČT Stardance, že by se měla zachovat.
Doplnění druhé, 24.6.2026:
Na túto tému jsem četla před psaním článku jenom ty dva výše zmíněné články. No teď večer jsem si všimla, v dalším článku, že Ústavní soud už rozhodl. A určil: Zajistěte účast prezidenta na summitu NATO, uložili ústavní soudci vládě.
Takže jsem si tipovala správně, že ústavní soudci si nedovolí mu to neschválit a je zajímavé, jak rychle Ústavní soud ČR rozhodl.
Tady je odkaz na ten článek:
Uverejnené na: https://popelka.blog.pravda.sk/2026/06/24/prezident-pavel-naridte-vlade-abych-mohl-jet-na-summit-nato/