streda , 24 februára 2021

Pozitívny test na COVID-19 ešte neznamená, že človek šíri koronavírus, vysvetľuje virológ

Pozitívny vždy nemusí byť infekčný

PCR testy sú veľmi citlivé a dokážu detegovať rádovo molekuly vírusovej RNA. Samotný dôkaz prítomnosti vírusového genetického materiálu však ešte automaticky neznamená, že má pacient v sebe také množstvo infekčného vírusu, aby mohol vírus šíriť ďalej. Môže sa preto stať, že aj keď PCR test vyjde pozitívny, pacient v tom čase už nie je infekčný. Pacient je obvykle PCR pozitívny minimálne dva týždne od prvých príznakov a následne pozitivita rýchlo klesá,“ vysvetľuje známy slovenský virológ.

Malá časť nakazených bola v izolácii niekoľko mesiacov

Ako ďalej pokračuje, na základe veľkého počtu štúdií v rôznych krajinách (a potvrdzujú to aj laboratórne výsledky SAV) sa ukazuje, že zo vzoriek odobratých pacientom sa podarí izolovať infekčný vírus len počas prvých ôsmich dní od prvých príznakov ochorenia. Aj preto sa už aktuálne u nás či inde vo svete upúšťa od opakovaných testov na koronavírus po 10 dňoch karantény.

Sú však i výnimky a u niektorých pacientov pretrváva pozitívny výsledok testu aj niekoľko mesiacov. Pár desiatok takýchto prípadov sme podľa Klempu mali aj na Slovensku, čo pre týchto ľudí znamenalo dlhodobý nútený pobyt v karanténe alebo v nemocnici.

zdroj: https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/pozitivny-test-na-covid-19-este-neznamena-ze-clovek-siri-koronavirus-vysvetluje-virolog/

Check Also

Čekanova firma v USA sídli 30 míľ od americkej vojenskej základne, ktorú Čína obviňuje z úniku vírusu SARS-COV2

Čekan – je jednou z hlavných postáv v pandémii SARS-COV2 na Slovensku. Vďaka jeho firme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This