štvrtok , 29 júla 2021

Pediatrička Prokopová: Nehanbím sa, že dostávam finančné dary

Detská lekárka Elena Prokopová je hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva na primárnu pediatriu a nastavovala hygienické opatrenia pre školy v konzíliu odborníkov. Prokopovej vďačia rodičia za nosenie rúšok v školách a aj za očkovaciu manipulatívnu kampaň.

https://dennikn.sk/2028963/pediatricka-prokopova-vyvracia-myty-o-skodlivych-ruskach-deti-maju-kyslika-dost

Lekárka Elena Prokopova, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva na pediatriu, nastavovala opatrenia pre školy, je členkou Konzíliu odborníkov a Pandemickej komisie vlády SR.

 

zdroj: https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/posts/223917666402327

Za čo budú firmy verejne skladať účty a koho sa to najviac dotkne? Podľa asociácie veľká časť peňazí, ktorú farmafirmy platia lekárom, je za ich spoluprácu na klinických štúdiách pri vývoji nového lieku. Ďalšie dary sa týkajú grantov, príspevkov na kongresy a konferencie – na registračné poplatky, cestovné výdavky, ubytovanie či platby za služby.
Skúsenosti však hovoria aj o uplácaní lekárov, keď si napríklad farmafirma „kúpi“ doktora darovaním exkluzívnej dovolenky pre celú jeho rodinu – a ten potom pacientom predpisuje jej lieky ostošesť! Veľký škandál vypukol u našich susedov v Česku, kde polícia pred pár mesiacmi obvinila 15 lekárov a 19 obchodníkov s liekmi z korupcie.
Za predpisovanie liekov dvoch firiem, ktoré s nimi obchodovali, mali lekári podľa idnes.cz vziať úplatok vo výške 9 miliónov českých korún, čo je takmer 300-tisíc eur. Proti nekalým praktikám však máme aj inú poistku.
N.B. Páči sa mi otvorené stanovisko MUDr. M. Lednára, ktorého inak osobne poznám, pretože som jeden rok pracoval ako medicínsky manažér v jednej z najväčších svetových farmaceutických firiem, ktorej bol dlhé roky riaditeľom. Tomu, čo tvrdí dr. Prokopová, že si účasť na zahraničných konferenciách platí výlučne z vlastného vrecka uverí asi málokto, ledaže by pochádzala z milionárskej rodiny. Kto sa chce naozaj vzdelávať, nepotrebuje k tomu chodiť na zahraničné kongresy, pretože všetky informácie z kongresov sa dajú zadarmo získať aj prostredníctvom internetu. Rovnako nemôžem akceptovať tento jej, názor: „Určite sa nehanbím, že dostávam finančné dary, pretože ich neberiem za niečo, čo by bolo zlé v postoji k mojim pacientom. Ani by som to nenazvala darmi, je to skôr finančná pomoc, ktorú potrebujem pre svoju prácu.“ Ak sa nemýlim, v podobnom zmysle sa obhajoval aj povestný dr. Lipták.

 

Check Also

Propaganda sa zastáva farma lobistov, za neskorumpovaných lekárov však nebojovala…

TOTO tu ešte nebolo: Radikálni odporcovia očkovania chodia za známymi lekármi, nadávajú im do vrahov! …